Gevne vadisi ve Geyik dağları teke böcekleri (Coleoptera: Cerambycidae) üzerine sistematik, faunistik ve zoocoğrafik araştırmalar
Systematical, zoogeographical and faunistical researches on longhorned beetles (Coleoptera: Cerambycidae) of Gevne valley and Geyik mountains
- Tez No: 268199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada 2006-2008 yıllarında Nisan-Eylül ayları arasında Geyik Dağları (Geyik Dağı, Şeytan Dağı, Yıldız Dağı, Ak Dağ) ve Gevne Vadisi'nin çeşitli bölgelerinden toplanmış Cerambycidae familyasına ait toplam 2288 örnek sistematik, faunistik ve zoocoğrafik açıdan değerlendirilmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda çalışma alanından 83 tür tespit edilmiştir. 26 tür Konya İli, 16 tür Antalya İli, 40 tür çalışma alanı, 6 tür İç Anadolu Bölgesi ve 2 tür de Akdeniz Bölgesi için ilk defa kayıt edilmiştir. 1 tür [Cortodera differens Pic, 1898] Türkiye faunası için yeni kayıttır. Bunun yanı sıra alandan bilim için 2 yeni tür [Stictoleptura gevneensis Özdikmen & Turgut, 2008 ve Pilemia samii sp. n.] ve 1 alt tür [Tetrops praeustus anatolicus Özdikmen & Turgut, 2008] tanımı gerçekleştirilmiştir. Alanda zoocoğrafik açıdan 4 baskın korotipin söz konusu olduğu görülmüştür. Bunlar Endemik taksonlar, Doğu Akdeniz türleri, Turano-Avrupa türleri ve Turano-Akdeniz türleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2288 insect specimens collected from various localities in Geyik Mountains (Geyik Mountain, Şeytan Mountain, Yıldız Mountain, Ak Mountain) and Gevne Valley between April and September in the years of 2006-2008 were evaluated. As a result of identification of these specimens 83 Cerambycidae species were determined from the study area. 26 species for Konya province, 16 species for Antalya province, 40 species for the studied area, 6 species for Central Anatolian Region and 2 species for Mediterranean Region are the first record. 1 species [Cortodera differens Pic, 1898] is also the first record for Turkish fauna. Besides, Stictoleptura gevneensis Özdikmen & Turgut, 2008 and Tetrops praeustus anatolicus Özdikmen & Turgut, 2008 and Pilemia samii sp.n. are new described taxa for science. Four dominant chorotypes are determined in terms of zoogeography from the research area. These are; Endemic species, E-Mediterranean species, Turano-European species and Turano-Mediterranean species.