Lineer olmayan dalga denkleminin yerel olmayan çekicisinin varlığı için etkin bir metod
An effective method for the existence of the global attractor of a nonlinear wave equation
- Tez No: 268205
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde literatürde var olan lineer olmayan dalga denklemlerinin yerel olmayan çekicisinin varlığı üzerine çalışılmıştır. Birinci bölümde ele alınan başlangıç değer problemi tanımlanmış ve bu alanda yapılmış çalışmalar belirtilmiştir. İkinci bölümde temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde problemin çözümünün varlığı ve tekliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde bu problemin yutan kümeye sahip olduğu ispatlanmış [7] ve son bölümde bu problem için yerel olmayan çekicilerin varlığı [10] ve [13] referanslarında verilen method ile gösterilmiştir. Çalışma literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is studied the existence of the global attractor of the nonlinear wave equation which is existenced in the litterateur. In this first chapter, the initial value problem is defined and some of the works on this subject are determined. In the second basic terms are given. In the third, existence and uniqueness of the solution of the problem are shown. In the fourth it is proved that the problem has an absorbing set [7] and in the last chapter existence of the global attractor of the problem is shown with method which is given [10] and [13] references. The work is created to search common results in the litterateur.