Effect of sodium carbonate on carbothermic formation of hexagonal boron nitride
Sodyum carbonatın karbotermik yöntemle hekzagonal bor nitrür oluşumu üzerine olan etkisi
- Tez No: 268241
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
B2O3-C ve Na2CO3 eklenmiş B2O3-C karışımlar N2 (g) atmosferinde tutalarak Na2CO3'ın karbotermik method ile hekzagonal bor nitrür oluşumu üzerindeki etkisi araştırıldı. Karışımlardaki Na2CO3 miktarı 0-40 ağırlık % arasında değiştirildi. Zaman ve sıcaklık deneysel değişkenler olarak kullanıldı. Reaksiyon ürünleri XRD ve SEM ile analiz edildi. Na2CO3'ın CaCO3'a benzer şekilde h-BN'nin hem miktarını hem de tane boyutunu artırdığı bulundu [1]. Na2CO3'ın CaCO3'a göre oluşan h-BN'lerin artışında daha az etkili olduğu ancak, tane boyutunun artışında daha fazla etkili olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Effect of Na2CO3 on formation of hexagonal boron nitride (h-BN) by carbothermic method has been studied by subjecting B2O3-C and Na2CO3-added B2O3-C mixtures to N2 (g) atmosphere. Na2CO3 amount in the mixtures was changed in the range of 0-40 wt. %. Time and temperature were used as experimental variables. Reaction products were analyzed by XRD and scanning electron microscope. Na2CO3 was found to increase both the amount and the particle size of h-BN similar to CaCO3 [1]. Na2CO3 was found to be less effective than CaCO3 in increasing the amount while it was more effective than CaCO3 in increasing the particle size of h-BN forming.