A parallel algorithm for flight route planning on gpu using CUDA
Uçuş rotası planlaması için grafik işlemci üzerinde çalışan ve CUDA kullanan paralel bir algoritma
- Tez No: 268264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Havadan gözetleme görevleri ilgi alanı olarak da bilinen bir coğrafi bölgenin incelenmesini gerektirir. Hava keşif aracının izlediği yol uçuş rotası olarak bilinir. Uçuş rotasının planlanması asıl görevin gerçekleştirilmesinden önce yapılmalıdır. Bir uçuş rotası geçiş noktası olarak bilinen önceden belirlenmiş yüzlerce coğrafi noktadan oluşabilir. İdeal uçuş rotası planlaması bütün geçiş noktalarınından mümkün olan en kısa mesafeyi katederek geçen bir tur bulmayı başarır. Problemin faktöriyel yapısından ötürü her olası çözümün denenmesi pratik değildir. Bu çalışma uçuş rotası planlaması problemine düşük maliyetli ve neredeyse ideal bir çözüm sunmaktadır. Önerilen yaklaşım CUDA kullanılarak grafik işlemci üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aerial surveillance missions require a geographical region known as the area of interest to be inspected. The route that the aerial reconnaissance vehicle will follow is known as the flight route. Flight route planning operation has to be done before the actual mission is executed. A flight route may consist of hundreds of pre-defined geographical positions called waypoints. The optimal flight route planning manages to find a tour passing through all of the waypoints by covering the minimum possible distance. Due to the combinatorial nature of the problem it is impractical to devise a solution using brute force approaches. This study presents a strategy to find a cost effective and near-optimal solution to the flight route planning problem. The proposed approach is implemented on GPU using CUDA.