Dolgu duvarların modellenmesinde kullanılan eşdeğer basınç çubuğu yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of equivalent compression strut methods used in modelling of infill walls
- Tez No: 268289
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Betonarme binaların tasarım ve projelendirilmesinde, dolgu duvarların da nümerik modelde dikkate alınması oldukça karışık ve zor olduğundan, modelde sadece düşey yük olarak dikkate alınmaktadır. Bu çalışmada dolgu duvarlar için önerilen modelleme teknikleri üzerinde durulmuş ve dolgu duvarların numerik modele dahil edilmesi durumunda yapısal davranışı ne derece etkileyeceği araştırılmıştır.Dolgu duvarların, imal edildiği çerçeveye ve dolayısıyla yapıya yer değiştirme ve periyot açısından katkısını farklı yöntemler yardımıyla incelemek ve bu yöntemleri karşılaştırmak amacıyla, Bayrampaşa' da mevcut olan bir bina ele alınmıştır.İlk olarak, sadece fikir vermesi açısından belirli bir düzlemsel bina çerçevesi ele alınmış ve farklı modelleme yöntemlerinin, düzlemsel olarak dolgu duvarsız çerçeveden ve birbirlerinden ne kadar değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Daha sonra, bina üç boyutlu olarak modellenmiş, ek olarak kat sayısı da arttırılarak, aynı irdeleme tekrarlanmıştır. Duvar ağırlıkları, üzerinde bulundukları kirişlere düzgün yayılı yük olarak etki ettirilmiştir; ağırlıksız eşdeğer basınç çubukları, çerçevelerin ilgili diyagonali boyunca iki ucu mafsallı olarak ve yatay yükün yönüne bağlı olarak sadece basınca çalışacak şekilde yerleştirilmiştir.Dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız modellerin kat yer değiştirmeleri ve periyotlarının analizi sonucunda, dolgu duvarların yapının bu özelliklerine önemli katkısı olduğu, ve kullanılan yönteme göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Numerical complexities and difficulties occur in the modelling of infill walls. Therefore, in the analysis and design of RC buildings, infill walls are generally considered as dead loads.This study aims to explore the structural behaviour of infill walls considering the modelling concepts available in the literature.An existing building in Bayrampasa was selected in order to compare various macro modelling concepts. Infill walls were modelled according to these concepts as an equivalent compression struts to estimate the structural displacements and free vibration periods.Initially, for the purpose of having an idea about the modelling infill wall and its behaviour, 2D plane frame of the existing building was investigated. After that, the building was modelled as 3D frame analogy, and the analysis was repeated identically. Besides, to investigate the contribution of its effect on the free vibration periods, number of stories was increased randomly.In this study, weightless equivalent compression struts exposed only to compression force were used along the related diagonal of the wall.As a result of the analysis of models with and without infill walls, it has been determined that infill walls make a significant contribution to its story displacements and periods. Besides, analysis also shows that the macro modelling concepts give different results.