İşletmelerin farklılık yönetimi anlayışı ile örgütsel bağlılık tutumları arasındaki ilişki
The relationship between diversity management perception with organizational commitment attitude of companies
  1. Tez No: 417979
  2. Yazar: İLKNUR HAZAN GİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN, YRD. DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR, DOÇ. DR. NİHAT ALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz toplumlarında ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerin gelişmesi ve uluslararası ilişkilerin yoğunlaşması ile farklı kültürlere sahip toplumların inanç ve beklentileri daha iyi algılanmaya başlamıştır. Küresel ekonomide faaliyet gösteren işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için farklı niteliklere sahip işgücünü bünyesinde bulundurmasının önemi ortaya çıkmıştır.Bu çalışmanın amacı gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren özel kuruluşların“farklılık yönetimi”anlayışı ile işletme çalışanlarında görülen“örgüt üyeliğinin sürdürülmesi isteğine”yönelik değerlerin saptanmasıdır. Tuzla Liman Başkanlığı'na bağlı 27 tersaneden 7'sinin İnsan Kaynakları Yetkilileri ile görüşülüp 5'i üzerinde anket uygulaması yapılması için izin alınmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ili Tuzla ilçesinde gemi inşa sektörüne yönelik faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan beyaz yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Beyaz yakalı çalışanların anket verileri analizi sonucunda, bulgular elde edilmiş, bulgulara dayalı açıklama ve değerlendirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda, farklılıkların yönetimi ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca farklılıkların yönetiminin, örgütsel bağlılığı etkilediği ve örgütsel bağlılığı yükseltici bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kavramlar: Personel Farklılıkları, Farklılık Yönetimi, Bağlılık, Örgütsel Bağlılık1
Özet (Çeviri)
Nowadays as a result of growth of financial, social and political relations between coun-tries, international relationships becoming intense, and recognition of different societies' and cultures' believes and expectations better, in order to businesses. Operates in the global economy to maintain their existence they need to include the labor that has dif-ferent qualifications.The purpose of this study is to establish the values for“intention to keep up or-ganizational membership”on the part of employees on the strength of a“managing dif-ferences”approach adopted by individual private companies doing business in ship-building sector. For this study, the Human Resources directors of 7 out of 27 shipyards controlled by Tuzla Port Authority were contacted, with 5 of them granted permission to participate in the questionaire study. The universe of this research is composed of white-collar employees working at enterprises doing business for shipbuilding sector in the county of Tuzla of the city of Istanbul. An analysis of the questionaire data collect-ed from such white collar employees unveiled the findings which laid the foundation for explanations and evaluations.In conclusion, a pozitive and meaningful connection between diversity manage-ment and organizational commitment has been detected. Apart from that, it has been concluded that, the diversity management has a organizational commitment increasing influence on its workers. Key Concepts: Personnel diversities, diversity management, commitment, organizational commitment.