ERP temelli maliyetleme ve bütçelemede gemi inşaat sektöründe bir uygulama
An application in ship building industry with ERP based costing and budgeting
  1. Tez No: 534929
  2. Yazar: HAKAN ERKAAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YÜKSEL PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmamızda gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin karşılaştığı maliyet aşamaları ele alınmıştır. Gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri, verimli bir şekilde inşa sürecine devam etmeleri ve oluşan maliyet kalemlerini düşürücü önlemler almak için geleneksel yöntemler yerine modern teknolojiler ile işletilmeleri gereklidir. Gerçekleştirilen çalışmada, gemi inşa atölyelerinin üretim aşamalarını bölümleyerek üretim süreçlerine değindim. Gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin seri üretim yapan tersanelerinin iş akışını ve yapacağı gemi tipine göre atölye bazında maliyet kalemlerini inceledim. Ortaya çıkan maliyet verilerinin sonucunda gemi inşa sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin gerçekleşmiş olan maliyetleri tespit ettim.
Özet (Çeviri)
In this study, the cost stages faced by the enterprises operating in the shipbuilding sector are discussed. It is necessary for the enterprises operating in the shipbuilding sector to survive in a competitive environment, continue the process of building efficiently and is operated with modern technologies instead of traditional methods in order to take measures to reduce the costs. In this study, I mentioned the production processes by dividing the production stages of shipbuilding workshops. I examined the workflow of the shipbuilding enterprises operating in the shipbuilding sector and the cost items on the basis of workshops according to the ship type. As a result of the resulting cost data, I determined the incurred costs faced by enterprises operating in the shipbuilding sector.