Recent cleavages in the religious right in Turkey
- Tez No: 26834
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu tezde, Refah Partisi içindeki son bölünmeler tanımlandı. Bu amaç için öncelikle Milli Nizam Partisi ve Milli Selamet Partisi 'nin ideolojileri incelendi. Çünki Refah Partisi MNP ve MSP 'nin devamı olduğundan, RP bu iki partinin ideolojisine bakılmaksızın anlaşılamaz. Daha sonra RP içindeki bu bölünmelerin parti içindeki liderlik oligarşisi ve partinin sisteme entegre olması neticesinde ortaya çıktığı gösterildi. Son olarak, RP merkezi ve parti içindeki sistem karşıtı grubun hangi konularda farklı görüşlere sahip oldukları açıklandı. Bu konular şöyle sıralandı : mevcut sisteme yapılan eleştiriler,“laiklik”,“Atatürkçülük”ve diğer Müslüman ülkelerle olan ilişkiler. Yukardaki konular hakkında RP merkezi ve parti içindeki sistem karşıtı grubun görüşleri arasında ciddi farklılıklar var. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, recent. cleavages within the Prosperity Party is described. For this purpose, first the ideologies of the National Order Party and the National Salvation Party are taken up. For the PP is the continuation of the NOP and NSP, the PP cannot be understood as distinct from these two parties. It is then delienated the recent cleaveges within the PP arose out of the leadership oligarchy within the PP and its integration into the present system. Finally, it is indicated on which subjects there are differences between the views of the mainstream PP and the anti-system faction within the PP. These subjects are listed as follows: criticisms to present system,“secularism”,“Kemalism”and the relations with other Muslim countries. There are serious differences between the points of view of the mainstream PP and the ant i -system faction of the party on these subjects.