Farklı püskürtme ağız tiplerinin alevli mücadele tekniği ile yabancı ot kontrolüne etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of different spraying ventage types on weed control by flame weeding technique
- Tez No: 268387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER H. ÇELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kimyasal uygulamalara alternatif olarak düşünülen tarımsal mücadele tekniklerinden birisi alevli mücadeledir. Bu çalışmada alevli mücadelenin , domates (Lycopersicum esculentum) tarımında yaygın olarak karşılaşılan iki yabancı ot türü olan ayrık otu (Elytrigia repens) ve karahindiba (Taraxacum officinale) bitkilerine olan etkisi incelenmiştir. Domates ve yabancı otların L, a, b renk özellikleri ve ağırlıkları uygulama öncesinde ve sonrasında incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek alevin farklı uzaklık ve sürelerde bitki özelliklerini nasıl değiştirdiği ortaya konmuştur. Yapılan uygulamalar sonucunda aleve maruz kalan bitkilerde sarı-mavi renk skalasında maviye doğru değişim gözlenmiştir. Aynı şekilde yeşil-kırmızı renk skalasında ise kırmızıya doğru değişim olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Aleve maruz kalan bitkilerde ağırlık kaybı tespit edilmiştir. Domates bitkisinde dairesel kesitli ağıza sahip uygulayıcılarla yapılan uygulamalarda L ve ağırlık değerleri büyük oranda etkilenirken, a ve b değerlerine etkili olan dikdörtgen kesitli ağız ile yapılan uygulamalar olmuştur. Tüm sonuçlar incelendiğinde dairesel kesitli ağızlarla 3-8 sn arasında 15 cm uzaklıktan yapılan uygulamalarda domatese en az zarar vererek ayrık otu bitkisinde başarıya ulaşılabilmektedir. Karahindiba bitkisi üzerine yapılan uygulamalardan elde edilen veriler 4 sn de en fazla 10 cm uzaktan yapılan alevli mücadelenin yeterli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Flame weeding is one of the alternative weeds management methods to chemical applications. In this study we examined effects of flame on two different weeds which are commonly seen at tomato farming. For this aim we did our experiments on Elytrigia repens and Taraxacum officinale. L, a and b color parameters and also weights of weeds of tomatos and weeds were measured before and after applications. Results showed that how the flame, effects these features and how these effects are changing by during different application periods and distances. After applications there was a change blue at yellow-blue color scale of weeds which exposed to flame. Similarly there was a change into red at green-red color scale of weeds which exposed to flame. Also there was a loss of weight at all weed samples. L and weight values of tomato plants affected significiantly at experiments which were performed with circular ventage applicator, also a and b values were affected significiantly at experiments which were performed with rectangular ventage applicators. Results showed that applications which were performed with circular ventage applicators between 3-8 seconds and from 15 cm distances gave best results on Elytrigia repens management while having minimum damage at tomatoes. Experiment data obtained for Taraxacum officinale samples showed that flame application during 4 seconds from 10 cm distance gave the best result for weed management.