Tekirdağ merkez bağlar sırtları mevkii de yer alan toprakların katenasal ilişkilerinin belirlenmesi
Determining the catena relationship of the lands in the district of Tekirdağ center of the slopes
- Tez No: 268386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ çevre yolunun İstanbul girişinden, Bağlar mevkii sırtları arasında kalan arazilerinin tipik morfolojik, fiziksel, kimyasal özelliklerinin saptanarak, toprak taksonomisine ve toprak sınıflama sistemine göre sınıflamasının yapılması amacı ile yapılmıştır. Toprak yapan faktörlerle araştırılan 10 profilin morfolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek profil tanımlamaları değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, toprakların pH'larının genelde nötral olduğu, tuzluluk sorununun belirlenmediği, kireç kapsamının genellikle az kireçli olduğu, organik maddenin orta ve az olarak tespit edildiği, tekstürlerin genelde killi ve killi tınlı bir yapıda olduğu tespit edilmiştir. Eski toprak sınıflama sistemine göre profillerin tümü kireçsiz kahverengi büyük topraklar grubunda yer almaktadır. Zemin incelemeri ise USCS sınıflama sistmeine göre yüksek plastiteli silt, yüksek plastiteli kil ve düşük plastiteli kil bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is made with the aim of finding out the chemical, physical and typical morphologic features of the lands between Bağlar slopes and Istanbul entrance of the ring road and classifying it according to soil taxonomy and soil categorizing system. In the findings section of the study, at first, the factors that makes soil have been explained, then, by specifying morphological features of 10 profiles searched and important physical and chemical analysis results have been presented as a whole. After evaluating the analysis results, it has been found out that Ph of the soil are generally neutral, that there are no saltiness problems, that there is very little lime, that organic material is medium and low and that textures are generally loamy. According to Past Soil Classification System, all of the profiles belong to the group of lime-free brown soil. The soil survey has been determined as high plasticity silt, high plasticity clay and low plasticity clay according to the USCS classifying system.