Püskürtmeli kurutma yöntemi ile propolis enkapsülasyonu
Encapsulation of propolis by spray drying method
- Tez No: 657202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Propolis, arıların farklı bitkisel salgılardan ürettikleri, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, lokal anestetik, antiparojenik, antiviral, antikanserojenik, antioksidan ve bağışıklığı destekleyici özelliklere sahip olan bitter tada sahip reçinemsi bir maddedir. Propolisin püskürtmeli kurutma yöntemi ile mikroenkapsülasyonu ile acı (bitter) ve hoş olmayan tadının maskelenerek, gıda sistemlerinde bileşen olarak kullanılabilmesi, antioksidan ve fenolik madde içeriğinin korunması amaçlanmıştır. Kaplama materyali (maltodekstrin (MD) ve peyniraltı suyu protein izolatı (WPI)) kombinasyonunun karışım oranları karışım değişkeni olarak seçilirken, homojenizasyon hızı, hava giriş ve çıkış sıcaklıkları püskürtmeli kurutma işlemi için proses değişkenleri olarak seçilmiş ve optimizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen enkapsüle propolis tozlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Propolisin püskürtmeli kurutucu ile enkapsülasyonu işleminde; toz mikropartiküllerin ürün veriminin, enkapsülasyon etkinliğinin, antioksidan aktivitenin maksimum olmasını ve in vitro model gastrointestinal sistem içinde yer alan ağız ortamında propolis tozlarının açılımının minimum olmasını sağlayan koşullar dikkate alınarak optimum nokta belirlenmiştir. Optimum nokta için koşullar; MD oranı %36.02, WPI oranı %63.98, homojenizasyon hızı ~13200 rpm, hava giriş sıcaklığı 175°C ve hava çıkış sıcaklığı 80°C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Propolis is a resinous substance with a bitter taste that is produced by bees from different herbal secretions, has antimicrobial, anti-inflammatory, local anesthetic, antiparogenic, antiviral, anticarcinogenic, antioxidant and immunity-supporting properties. It is aimed to mask the bitter and unpleasant taste of propolis with the spray drying method by microencapsulation, to be used as an ingredient in food systems and to protect the antioxidant and phenolic content. While the mixing ratio of the coating material (maltodextrin (MD) and whey protein isolate (WPI)) combination was selected as the mixture variable, homogenization rate, air inlet and outlet temperatures were selected as process variables for spray drying and optimization was carried out. Physical and chemical properties of the obtained encapsulated propolis powders were determined. In the process of encapsulation of propolis with a spray dryer, the optimum point was determined by considering the conditions that ensure maximum product yield, encapsulation efficiency, antioxidant activity of powder microparticles and minimum propolis powder release in the oral medium in vitro model gastrointestinal system. The conditions for the optimum point are MD ratio 36.02%, WPI ratio 63.98%, homogenization speed ~ 13200 rpm, air inlet temperature 175°C and air outlet temperature 80°C.