Rafine fındık yağlarında ticari hekzan kalıntı miktarının GC - Head Space cihazı kullanılarak belirlenmesi
Determination of commercial hexane residue levels in refined hazelnut oils by using GC - Head Space
  1. Tez No: 268394
  2. Yazar: BURCU TAĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLAL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, özellikle kimyasal bileşimi zeytinyağına benzeyen, diğer bitkisel yağlar yerine kullanılmaya başlayan, ihracatı artan rafine fındık yağlarında hekzan varlığının Head Space (HS) tekniği kullanılarak Gaz Kromotografisi cihazında (GC) incelenmesidir.Çalışmanın materyallerini oluşturan on bir (11) farklı markaya ait altmış beş (65) adet rafine fındık yağı numunesinin tamamında ticari hekzan kalıntısı tespit edilmiştir. Otuz dört (34) numunede 2-metil pentan, elli dokuz (59) numunede 3-metil pentan, 33 numunede metil siklo pentan ve altmış beş (65) numunede n-hekzan ve siklo hekzan tespit edilmiştir. Sonuçlar 0,0954 mg.kg-1 ile 0,5080 mg.kg-1 arasında değişmektedir. Örneklerde bulunan kalıntı miktarları Türk Gıda Kodeksi (TGK) ve Avrupa Birliği (AB) maksimum kalıntı limitlerine (MRLs) göre uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose in this study is research the existence of hexane residue in refined hazelnut oils whose chemical composition especially resembles to olive oil and whose exportation increased day by day and also in recent years started to using instead of the other vegetable oils by using the head space (HS) technique at gas chromatography (GC).Commercial hexane residue was detemined in all of the sixty five (65) refined hazelnut oils of the eleven (11) different marks make up the material of this study. In thirty four (34) samples, 2-methyl pentane; in fifty nine (59) samples, 3-methyl pentane; in thirty three (33) samples, methyl cyclo pentane; and in sixty five (65) samples, n-hexane and cyclohexane were determined. Results changed between 0,0954 mg.kg-1 and 0,5080 mg.kg-1. The amount of residue levels in samples were evaluated acceptable or unaccetable according to maximum residue limits (MRLs) of Turkish Food Codex and European Union (EU).