Zeytin yağına bitkisel yağlarla yapılan tağşişin p-NMR ile saptanması üzerine araştırma
Research on the p-NMR determination of olive oil adulteration with vegetable oils
- Tez No: 133187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET.A Yüksek Lisans Tezi ZEYTİN YAĞINA BİTKİSEL YAĞLARLA YAPILAN TAĞŞİŞİN P-NMR ÎLE SAPTANMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMA özgür GÜNDEŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Aziz TEKİN Araştırma 2001-2003 yıllan arasında A.Ü.Z.F., Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı, Yağ Teknolojisi laboratuvarlarında yürütülmüştür. Araştırmada, zeytin yağlarına diğer tohum ve meyve yağlarıyla yapılabilecek tağşişlerin, p-NMR kullanılarak yapılan katı yağ oram (SFC) testiyle belirlenebilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla, naturel sızma, naturel birinci ve riviera tipi zeytin yağlan, rafine ayçiçek, fındık, kanota ve soya yağlarıyla belirli oranlarda karıştırılmış ve 2, 0, -2 ve -4°C'lerde belirli süreler kristallendirildikten sonra, NMR ile katı yağ oranlan tespit edilmiştir. Sonuçlar, naturel sızma zeytin yağının 2°C'de kristallenmediğini, buna karşın karışmlarının bu sıcaklıkta uzun süreler sonunda belirli oranlarda kristallendiğini göstermiştir. SFC değerleri arasındaki en belirgin farklılıklar 0°C'de görülmüş ve bu sıcaklıkta 12-24 saatlik kristallenme süreleri sonunda, karışımlardaki ayçiçeği, kanola ve soya yağlan %10 düzeyinde tespit edilebilirken, fındık yağı ancak %30 düzeyinden sonra belirlenebilmiştir. 2003, 65 sayfa ANAHTAK KELİMELER : Tağşiş, zeytin yağı, kristallendirme, p-NMR analizi, katı yağ oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON THE P-NMR DETERMINATION OF OLIVE OIL ADULTERATION WITH VEGETABLE OILS Özgür GÜNDEŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Doç.Dr. AzrzTEKtN This research was conducted in Fats and Oils labs, of Food Engineering Depi, Agricultural Faculty, Ankara University, between 200Î-2003. In this research, it was aimed to be able to detect the adulteration of olive oils with other seed and fruit oils using solid fat content (SFC) by p-NMR. For this aim, exira virgin olive oiL virgm olive oil and oEve o3 were blended with refined sunflower, canola, soybean and hazelnut oils at different ratios and (heir SFC's were determined after crystallization at 2, 0, -2, -4" C for certain periods. These results showed that extra virgin olive oil could not be crystallized at 2° C however, its blends with other oils were partially crystallized after long time crystallizations. The differences in the crvstaHizations of me blends were more evident at 0° C and sunflower, canola and soybean oils were determined at 10% level where as, hazelnut oil was detected 30% level after crystallizations at this temperature for 12-24 hours. 2003, 65 pages Key Wordss OKve oü, adulteration, solid fat content (SFC), p-NMR analysis, crystaffization