Türkiye'deki süs bitkileri pazar payının araştırılması: Bursa ili örneğinde
A research on Turkey?s market share on ornamental plants production: Sample of Bursa
- Tez No: 268393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Süs bitkileri üretimi ve ticareti, son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde getirisi yüksek tarım ürünleri konumuna gelmiştir. Ülkemizin iklim ve toprak özelliği açısından süs bitkileri üretimine en uygun illerinden olması nedeni ile Bursa ili, bu yönde hızlı gelişim kaydetmiştir.Bursa, Kestel, Karacabey ve Orhaneli ilçeleri, son yıllarda dış mekan süs bitkileri üretiminde yaptığı hızlı ilerlemesi ile dikkate değerdir. Bu nedenle Bursa ili ve süs bitkileri alanında gelişim yapan ilçelerinin potansiyelinin araştırılması önemli görülmüştür.Bu çalışma da ülkemizin süs bitkileri üretim ve ticareti araştırılmış, Bursa ili ve ilçelerinin süs bitkileri alanındaki gelişimleri istatistiki veriler doğrultusunda tespit edilmiştir. Dünya ticaretinde süs bitkileri üretimi alanında ülkemizin daha büyük bir paya ulaşabilmesi için yapılması gerekenler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Production and marketing of ornamental plants have become one of good income earning agricultural crops both in the world and in country. Bursa has succeeded a rapid development in this sector as it is one of the most feasible provinces in our country in terms of climate and soil characteristics.Kestel, Karacabey and Orhaneli sub-provinces of Bursa have remarkably improved and developed its outdoor ornamental plants production in recent years. Therefore, I have decided to study the potentials and challenges before the sub-provinces of Bursa dealing with production of ornamental plants.This study focuses on production and trade of ornamental plants in our country and situational analysis of Bursa province and its sub-provinces in terms of their development in ornamental plant sector. The paper also specifies the requirements to be carried out in order to increase production of Turkey in ornamental plants industry.