Tokat ilinde yetiştirilen kılkeçilerinde canlı ağırlık ve bazı vücut ölçülerinin belirlenmesi
Determination of live weights and some body measurements of hair goats raised in Tokat
- Tez No: 457268
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Tokat İli Merkez ilçesine bağlı 6 köyde 7 ayrı keçi sürüsü incelenerek kıl keçilerinin bazı morfolojik özelliklerinin tanımlanması amacı için yapılmıştır. Araştırmada farklı varyetelere ait (Akger, Çal, Göğ, Kızılger ve Siyah) değişik yaşlardaki (1.5; 2.5; 3.5; 4.5 ve >5.5 yaş) 270 keçi ve 56 teke ye ait canlı ağırlık ile cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği, vücut uzunluğu, sağrı genişliği, göğüs genişliği, göğüs derinliği, göğüs çevresi, baş uzunluğu, kulak genişliği, kulak uzunluğu ve ön incik çevresinden oluşan 11 beden ölçüsü alınmıştır. Bu özelliklere ait ortalamalar sırası ile; 54.00 kg, 74.68 cm, 75.81 cm, 74.74 cm, 19.45 cm, 13.34 cm, 31.28 cm, 67.40 cm, 25.19 cm, 8.30 cm, 18.68 cm ve 9.49 cm olarak bulunmuştur. Sonuç olarak tüm özellikler bakımından kulak uzunluğu hariç erkek Kıl Keçisi dişilere göre üstünlük sağlamıştır. Hem canlı ağırlık bakımından hemde diğer özellikler bakımından Çal varyetesi ve Kızılger varyetesi diğer varyetelere göre daha üstün olduğu söylenebilir. Dolayısı ile yapılacak ıslah çalışmalarında morfolojik özellik bakımından bu iki varyete tercih edilebilir
Özet (Çeviri)
This study was carried out for the purpose of defining some morphological features of hairy goats by examining 7 different goat flocks in 6 villages of Tokat province. In the study, body weight, wither height, rump height, body length, rump width, chest width, chest depth, hearth girth, head length, ear width, ear length, and anterior shin of 270 goats and 56 goats belonging to different varieties (Akger, Çal, Göğ, Kızıl and Siyah) in different ages (1.5; 2.5; 3.5; 4.5 and 5.5 years) were measured. Mean values of the traits were; 54.00 kg, 74.68 cm, 75.81 cm, 74.74 cm, 19.45 cm, 13.34 cm, 31.28 cm, 67.40 cm, 25.19 cm, 8.30 cm, 18.68 cm and 9.49 cm, respectively. As a result, for all features, except for the ear length, the male hair goats superior to the females. It can be said that Çal and Kızılger varieties are superior to other varieties both in terms of live weight and other characteristics. Therefore, these two varieties may be preferred in terms of morphological characteristics in breeding studies to be carried out.