Social and institutional impacts of mersin regional innovation strategy: Stakeholders' perspective
Mersin bölgesel yenilik stratejisinin sosyal ve kurumsal etkileri: Paydaşların perspektifinden
  1. Tez No: 268409
  2. Yazar: HÜLYA METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAYASÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma küresel rekabet ortamında bölgesel kalkınmayı sağlanmada etkili bir politika aracı olan Bölgesel Yenilik Sistemi (BIS) yaklaşımını ortaya koymayı ve Bölgesel Yenilik Stratejisinin (BIStr) uygulamaya konulması sonrasında Mersin BIS'in sosyal ve kurumsal kazanımlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin ilk ve tek yenilik stratejisi olan Mersin BIStr'nin bir analizi örnek çalışma olarak alınmıştır. Mersin BIStr, AB 6. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen bir proje olup Mersin'in yenilikçilik altyapısını ve kapasitesini geliştirmeyi hedeflemektedir. BIS sadece teknolojik değil aynı zamanda sosyal bir süreçtir ve dolayısıyla bölgesel düzeyde güçlü etkileşim ağları gerektirir. Bu kapsamda, BIStr'nin Mersin'deki Yenilik Sistemi üzerindeki etkisi yeni kurumsal yapılar, işgücü piyasasındaki gelişmeler, yeni oluşan işbirliği ağları ve yeni üretilen proje-ürün-servis-beceri göstergeleri üzerinden değerlendirilmiştir. Örnek çalışma yapılırken kapsamlı röportaj metodu kullanılmıştır. Strateji Projesinin paydaşları ile görüşmeler yapılmış ve bölgenin genel anlamdaki kazanımları ve önde gelen sektörler olarak belirlenen turizm, lojistik ve tarım-gıda sektörlerinin kazanımları paydaşların perspektifinden değerlendirilmiştir. Türkiye'deki diğer bölgeler için yeni bir örnek model olan Mersin BIStr'nin başarı ve eksikliklerini ortaya koymak amacı ile sisteminin sosyal ve kurumsal kazanımları detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the Regional Innovation System (RIS) approach which is an efficient policy tool for the achievement of regional development in the global competition environment and aims to evaluate the social and institutional gains of Mersin RIS following the implementation of Mersin Regional Innovation Strategy (RIStr). An analysis of Mersin RIStr, which is the first and the only RIStr of Turkey, has been taken as a case study. Mersin RIStr, as being a project supported in the context of European Union 6. Framework program, aims to improve the regional innovation infrastructure and capacity of Mersin. RIS is not only technological but is also a social process and accordingly requires intense regional interaction networks. In this context, the impact of RIStr on the improvement of RIS in Mersin has been evaluated through the determinants of new institutional structures, improvements in lobor market conditions, newly occured cooperation networks and newly produced project-products-services-skills. Indepth interview method has been used for the survey. Interviews were carried out with the stakeholders of strategy project. Throughout the survey, gains of the region in general terms and gains of the specified leading sectors; i.e. tourism, logistic and agro-food, have been evaluated from the perspective of stakeholders. Social and institutional achievements of Mersin RIS have been evaluated in detail with the aim of presenting the effectiveness and weaknesses of strategy as being a new model case for the other regions in Turkey.