Transformation of the morphology of the old city of Sulaimaniyah (Northern Iraq) from the perspective of ownership patterns
Eski Süleymaniye (Kuzey Irak) kent morfolojisinin mülkiyet ilişkileri açısından dönüşümünün irdelenmesi
  1. Tez No: 268410
  2. Yazar: HANAW MOHAMMED TAQİ MOHAMMED AMİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezin ana amacı Süleymaniye'nin eski kent morfolojisini oluşturan kuvvetleri incelemektir.. (Çalışma), modernizmin sokak-ada-parsel gibi mülkiyet elemanlarının dönüşümü üzerindeki etkisine rağmen , mülkiyetin morfolojik elemanları ve varoluşu üzerinde yoğunlaşacaktır.Ayrıca, çalışmadaki diğer amaç da modernizm kavramlarının giriş kısmında da gösterildiği gibi, kentin kuruluşundan bu yana olan tarihi evrimini, ve geçirdiği dönemleri tespit etmektir. Bu da sayısal karakterli fiziksel elemanlara dayanan bir biçimsel araştırma ile analiz edilebilir.Morfolojik araştırmanın bir aracı olarak, evrimsel bir plan analizi bakış açısı ile başlanılmıştır. Kentin eski kısmı büyük ölçek, orta ölçek ve sonuç olarak da küçük ölçekle ele almıştır. Organik doku olan Süleymaniye kentinin eski dokusu, yolların oluşrurulması nedeniyle modernizmin etkisine yavaş yavaş maruz kalmıştır. Bu gerçeğe rağmen mülkiyet yapısının gücü ile eski dokunun biçimini korumak hala mümkün.Tipoloji, kentin yapı dokusundaki evriminin hem fonsiyonel hem de resmi biçimlendirilmesi açısından incelenmesinde ek bir yöntemdir.( Çalışmada ) Ek olarak geleneksel ve modernin, eski dokudan modern bölgelere doğru olan karşılaştırılması da sergilenmiştir. Tiplerin benzerliği; mülkün düzenliliğinin görsel olduğu ve yapı paylaşım şekillerinin kentin morfolojisini tanımladığı gerçeğini kabul eder. Çalışma; eski doku morfolojisinin, parsel sahipliliği ve bunların üzerindeki yapı hakları gibi mülkiyet biçimlerinin ürünü olduğu sonucunu çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the thesis is to study the forces that built up the morphology of the old city of Sulaimaniyah and the reasons of its existence. It focuses on the morphological elements of property (ownership elements of streets, blocks and parcels) and their existence in spite of the impacts of modernism in the transformation of these elements.Modernity in Sulaimaniyah city affected the city in terms of the transformation of traditional life pattern and traditional structure into modern function. Modern function covers a new administrative system and new commercial functions. The city adapted itself to these new institutions. As a consequence, the power of state displayed itself in the form of building roads, and then the new larger and regular parcels were created to adapt new functions.Furthermore, the study aims to establish the historical evolution of the city starting from its foundation and the periods, which are signified by the introduction of modernism concepts. This study is analyzed through a morphological research depending on the physical elements as quantitative characteristics. It starts with an evolutionary plan analysis, which is a tool of morphological study and covers the old part of the city in macro scale, mezzo scale, and consequently, micro scale. The old fabric of Sulaimaniyah city as organic fabric faced the modernism's impact gradually due to the construction of streets. In spite of this fact, preserving old fabric's morphology behind the power of ownership pattern is still surviving.In this thesis, typology is another research method, which is used to analyze the evolution of the building fabric of the city in both functional and formal configuration. In addition, a comparison of traditional and modern building types in the old city shows that there are similarities between these types, which suggest that these types are part of the old fabric of the city and they define the morphology of the old city. The study concluded that the morphology of the old city is the product of property in two dimensions (ownership parcels), and the building types on them.