Consolidating the image of the city: Mobile phones and new identities of meeting places
Kentin pekiştirilen imajı: Mobil telefon ve buluşma mekanlarının yeni kimlikleri
- Tez No: 268415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin amacı mobil iletişim pratiklerinin kent mekanı, özellikle de buluşma mekanları üzerineetkilerini incelemektir. Son on yıllık süre içerisinde mobil telefon kullanımının günlük yaşamınbir parçası haline gelmesi ve günlük hayatımıza hızlı bir şekilde girmiş olması oldukça açıktır.Mobil telefonun günlük pratiklerimiz arasında kaçınılmaz bir şekilde var oluşu, araştırmacılarınbu konuyu özellikle kamu alanları ile ilgili çalışmalarda ve kent sosyolojisi gibi konulardadeğerlendirmelerini özendirmektir. Bu araştırmanın hedefi mobil toplumun zihinsel haritasıile mevcut kent imgesi arasındaki uyumsuzlukları anlayabilmektir.Mobil telefonlar insanların buluşmaları herhangi bir mekana ve belirli bir programa bağlıolmadan örgütlenebilmesine olanak vermektedir. Bu aygıt, insanların kent içindekidolaşım/hareket olanağını arttırmakla kalmayıp, bireylerin uygun kavramsal haritalargeliştirmesi olanaklarını da genişletmektedir bunun nedeni mobil telefonların buluşmanoktaları için bireylere seçim özgürlüğü tanımaktadır. Örneğin, nirengi noktalarının yanısıra dolaşım rotaları da mobil toplum tarafından yeni kimlikler kazandırılmaktadır. İç vedış mekan buluşma noktalarındaki (kimileri tamamen rastgele seçilen), kavramsal haritalarıoluşturmaya katkıda bulunurlar, nitekim şehrin kimliğinin oluşmasına da, bu durum şehirve şehrin parçalarının sadece görsel deneyimlere dayanarak, klasik, gerekirci bir anlayışlayorumlanması ile çelişki göstermektedir. Bireylerin kent içinde buluşmalarına yardımcı olan,şehrin öncelerde tanımlanmış belirli elemanları (düğüm noktaları, nirengi noktaları) şimdilerinbu geniş envanter dizininin arasında pek o kadar da gösterişli olmayan parçalar haline gelmiştir.Bu tez mobil iletişim pratiklerinin neden olduğu davranış ve algıdaki değişimleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma vasıtasıyla eğer varsa, eski ve yeni buluşma mekanlarınınmimari ve uzamsal nitelikleri arasındaki farklılıkların ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the affects of mobile communication practiceson urban public places, particularly on meeting places in urban space. Thecontribution of mobile communication technologies into daily practices and rapidpenetration of them into everyday-life is quite obvious in the last decade. Theinevitable presence of mobile phones in everyday-life practices encourages urbanresearchers to consider their impacts on urban social context and consequently onurban public places. The objective of the research is to understand theincompatibility between the existing urban image and the mental image of mobilesociety.Mobile phones enable people to organize meetings independent from the scheduledprogram. This device not only increases the mobility of the user within the city butalso enhances the individual?s ability to develop coherent cognitive maps; because itgives the freedom of choice to pick-up the location for ?meeting places?. Forinstance, beside landmarks, paths have been given new identities by mobile society.An increase in the number of indoor or outdoor meeting places (some being entirelyrandom in selection), contributes to the cognitive maps and thus to the identity ofthe city. This stands as a contradicting argument to the classical understanding ofthe city and its parts, which is by and large accepted to be based on visualexperiences. The predetermined and limited components (nodes, landmarks) whichhelp individuals meet (and socialize) are now modest items of a larger inventory ofsettings. This thesis is aiming to analyze the behavioral and perceptual changes thatderive from mobile communication practices. Through this research, thearchitectural and spatial qualities of the old and new inventories of meeting placesare also a part of the study to reveal the differences, if any.