Clean coal and carbon capture and storage technology roadmap of Turkey
Türkiye temiz kömür ve karbon yakalama ve depolama teknoloji yol haritası
- Tez No: 268417
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mevcut çalışma politika yapıcılara taslak bir ulusal Temiz Kömür ve Karbon Yakalama ve Depolama (TKT ve KYD) Teknoloji Yol Haritası sunmaktadır. Günümüzde TKT ve KYD'nin geniş çapta ticarileşmesinin önündeki teknik ve teknik olmayan (ekonomik ve sosyal) engeller tartışılmış ve her alt teknoloji alanı için hadefler belirlenmiştir. Yol haritası oluşturma çalışmaları TKT ve KYD konusunda Ar-Ge, demonstrasyon ve uygulamasındaki mevcut durumun ve geleceğe yönelik planların küresel bir bakış açısı ile sunulduğu ulusal ve uluslararası teknoloji yol haritalarının araştırılması ve değerlendirilmesi ile başlamıştır. Bu adımı takiben ulusal durum, kapasiteler ve öncelikler incelenmiştir. Son olarak mevcut yolharitalarında tartışılan Ar-Ge, demonstrasyon ve uygulama eylemleri ve/veya yeni eylemler dikkatlice seçilerek taslak Türkiye temiz kömür ve karbon yakalama ve depolama teknoloji yol haritası olarak önerilmiştir. Bu çalışmanın disiplinlerarası ulusal paydaşlar tarafından geliştirilmesi ve tartışılması gerekmektedir. Sonuç olarak politika yapıcılara teknik ve teknik olmayan önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study presents a draft national CCT (Clean Coal Technologies) and CCS (Carbon Capture and Storage) technology roadmap to policy makers. Various technical and non-technical (economic and social) challenges that currently prevent CCT and CCS from being a widely used commercial technology are discussed and the goals for each research pathway are defined. The process of creating the roadmap started with a review and assessment of the existing national and international technology roadmaps which represent a global picture of the state of the art and national and international plans for future on CCT and CCS research development, demonstration and deployment (R&D&D). Following this step, the national situation, capacities and priorities were examined. Finally, R&D&D actions discussed in the existing roadmaps and/or new actions were carefully selected and suggested as a draft Turkish CCT and CCS Roadmap that needs further development and discussion by the input of interdisciplinary national stakeholders. As a conclusion a number of technical and non-technical suggestions are delivered.