Measurement of brushless DC motor characteristics and parameters and brushless DC motor design
Fırçasız DC motor karakteristiği ve parametre ölçümü ve fırçasız DC motor tasarımı
- Tez No: 268416
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ BÜLENT ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sabit mıknatıslı (SM) motorlar, sanayide ortaya çıkan yüksek verim ve dinamik performans ihtiyaçlarından dolayı, modern motor sürücülerin temel parçalarından biri olmuştur. Diğer motor türlerine nazaran öne çıkan bazı özellikleri daha yüksek moment yoğunluğu, alan akısı uyartımının olmaması sayesinde daha yüksek verim, neredeyse birim güç faktörü ve bakım gerektirmeyen yapısıdır. Değişik amaçlar ve uygulama alanlarına yönelik özel amaçlı SM motorlar için artan ihtiyaç sebebiyle, tasarım yöntemlerine yönelik ayrıca gayret sarf edilmektedir.Bu tez çalışmasında, SM motorlar için bir tasarım modeli geliştirilmiştir. Halihazırdaki bir optimizasyon algoritması ile bu model, bir SM motorun en iyileştirilmiş tasarımında kullanılmıştır. Model parametrelerin ölçüm yöntemlerine özel çaba harcanmıştır.Bu tez çalışmasının sonucu olarak, doğruluğu deneysel sonuçlarla kanıtlanmış bir tasarım modeli geliştirilmiş ve bir SM motorun tasarımında kullanılmıştır. Analitik ve deneysel olarak elde edilen model değişkenlerinin değerleri ve motor performans sonuçları karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Prototip bir motor üretilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The permanent magnet motors have become essential parts of modern motor drives recently because need for high efficiency and accurate dynamic performance arose in the industry. Some of the advantages they possess over other types of electric motors include higher torque density, higher efficiency due to absence of losses caused by field excitation, almost unity power factor, and almost maintenance free construction. With increasing need for specialized PM motors for different purposes and areas, much effort has also gone to design methodologies.In this thesis a design model is developed for surface PM motors. This model is used with an available optimization algorithm for the optimized design of a PM motor. Special attention is paid to measurement of parameters of a sample PM motor.As a result of this study, an effective analytical model with a proven accuracy by measurement results is developed and applied in a design process of a surface PM motor. Parametric and performance results of analytical model and tests have been presented comparatively. A prototype motor has been realized and tested.