Effect of pick blunting on cutting performance for weak-moderate rocks
Zayıf ve orta sertlikteki kayaçlar için kesici uçlardaki körlenmenin kesme performansına etkisi
  1. Tez No: 268425
  2. Yazar: CİHAN DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kayaçların keskin uçlarla donatılmış galeri açma makinaları ile kesilebilirliğini tahmin etmek için laboratuvar kesme enerjisi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Keskin uçlar ise aşınmaya bağlı olarak zamanla körleşmekte ve değiştirilmeleri gerekmektedir. Kesici uçlardaki körleşmenin kayaçların kesilebilirliğini olumsuz etkilediği bilinmekle birlikte, körleşme derecesi ile standart kesme deneyleri sonucu elde edilen kesme özgül enerjisi arasındaki ilişki üzerine bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Bu çalışmada, değişik körleşme derecelerindeki kesici uçlar kullanılarak değişik kayaçlar üzerinde standart kesme deneyleri yapılmıştır. Aşınma yüzeyi genişliği ile kesme özgül enerjisi, kesme kuvveti ve parça tane büyüklüğü dağılımı arasındaki ilişkiler, tek eksenli basma dayanımı, çekme dayanımı, koni delici sertliği, shore sertliği, schmidth çekici sertliği, birim hacim ağırlığı ve mineral tane büyüklüğü gibi kayaç özellikleri için saptanmıştır. Ortalama kesme kuvveti ve kesme enerjisinin, kaya dayanımı ve yoğunluğu arttıkça, keskin uçlara göre sırasıyla 2-3 kat ve 4-5 kat arttığı saptanmıştır. Mineral tane büyüklüğü ile kesme performansı arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Aşınma yüzeyi ile malzeme tane büyüklüğü arasında belirli bir ilişki saptanamamıştır. Kötü kesme performansını belirleyen sınır özgül enerji değeri 25 MJ/m³ kabul edilerek, değişik kaya özelliği değerlerinde kritik aşınma yüzey genişliklerinin tahmini için grafikler oluşturulmuştur. Laboratuvar kesme özgül enerjisini, çeşitli kaya özellikleri ve aşınma derecelerinden tahmin etmek üzere istatistiksel analiz yöntemi ile dokuz model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The laboratory cutting specific energy is widely used to estimate the cuttability of rocks by a roadheader fitted with sharp picks. Sharp picks on the other hand become blunt due to wear in time and require replacement. Although it is known that the pick blunting affects adversely the rock cuttability, no study exists to show the relationships between the degree of pick wear and the cutting specific energy obtained by standard cutting tests. In this study, standard cutting tests were carried out on different rock types, with picks having varying degrees of blunting. The relationships between wear flats and the cutting forces, specific energies and size distribution for various rock properties such as uniaxial compressive strength, tensile strength, cone indenter number, shore hardness, schmidth hammer hardness, density and grain size were established. The mean cutting force and the cutting specific energy have been found to increase 2-3 times and 4-5 times respectively with 4 mm wear flat as compared to sharp picks as the strength and density of rocks increase. No relation exists between mineral grain size and the cutting performance. A definite relation could not be established between the wear land and the size distribution of the product. Charts have been produced to predict critical wear flats for different rock property values considering 25 MJ/m³ as the limiting specific energy above which poor cutting performance occurs. Nine prediction models have been developed by statistical analysis to estimate the laboratory cutting specific energy from various rock properties and wear rates.