An Evaluation of the audio-lingual method and the communicative approach in a Turkish state high school: a case study
- Tez No: 26844
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yabancı dilin önemi günümüzde çok iyi anlaşılmasına rağmen, özellikle devlet okullarımızda dil edinim seviyesi istenilen düzeyde gerçekleşmemektedir. Bunun nedeni, doğal olarak tek bir nedene dayandırılamaz. Ancak, çeşitli olumsuz etmenler arasında önem sırasına göre bir düzenleme yapıldığında öğretim yöntemi ilk sırayı almaktadır. Biz de bu çalışmaya başlangıç noktası olarak halen devlet okullarında uygulanmakta olan Dilsel-İşitsel Yöntemin, İletişimsel Yaklaşımla kuramsal ve uygulamalı bir karşılaştırmasını seçtik. Birinci bölümde çalışmanın temelini oluşturan problem ve bunun çözümü için yapılacak çalışmadan söz edilmiştir. İkinci bölümde, Dilsel-İşitsel Yöntem ile İletişimsel Yaklaşımın dayandırıldıkları kuramsal temeller ve bunların olumlu ve olumsuz özellikleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesinde Orta 2. sınıf öğrencilerinden oluşturulan iki denek grup üzerinde öğretim yöntemlerinin uygulanması ile ilgili yapılan çalışma anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, bu iki gurup öğrenciye uygulanan öğretim yöntemleriyle ilgili sonuçların yöntemsel ve sayısal değerlendirilmeleri anlatılmıştır. Son bölümde ise, yapılan çalışmanın genel bir değerlendirmesi ile getirilen önerilere yer verilmiştir. u
Özet (Çeviri)
Although the importance of learning a foreign language is very well understood, the success of learning in state high schools is not at the desired level. Of course, the level of success, which is fairly low, should not be related with a single factor; however, when the factors that play a negative role in foreign language learning are put into an order of importance, we realize that the teaching method is in the first place. Therefore, in this research, as a starting point, we decided to carry out a contrastive study between the Audio-Lingual Method, which has been in use for a long time, and the Communicative Approach, which is being used in private and Anatolian High Schools. In this respect, the first chapter attempts to give a brief description of the core of the study, problems and assumptions underlying the hypothesis. In Chapter II, the theoretical basis of each method and approach and their positive and negative features are carefully analyzed. Chapter HI explains the research conducted on two groups of Orta 2 students at Bahçelievler Deneme Lisesi. Chapter IV is allocated to the statistical analysis and evaluation of the results obtained in the research. In Chapter V, an overall evaluation of the research is done, and new suggestions are put forward by the researcher. m