Short stories in English language teaching
- Tez No: 26845
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada amaç, edebi metinlerin özellikle kısa hikayelerin dil öğretiminde kullanılmasıyla dil öğretiminin daha etkili ve eğlenceli olacağı ve farklı bir tür olan kısa hikayelerin geleneksel yöntemlerden ayrı olarak değişik bir yöntemle ele alınmasının gerekli olduğu idi. İngilizce öğretiminde kısa hikayelerin kullanılmasına yardımcı olacak“seçmeli' bir metodolojinin sunulması için dil öğretmenleri tarafından kullanılan yöntem ve teknikler analiz edilmiş ve yeni bir yol önerilmiştir. Önerilen bu yöntem, gerçek dil sınıfında denenmiş ve gerekli düzenlemeler yapılarak elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Bu çalışma alanı öğretmenler tarafından halihazırda kullanılan yöntem ve teknikleri de içermektedir. Bundan başka yeni bir yol geliştirilirken gözönönde bulundurulması gereken, kısa hikayeye özgü özellikler de incelenmiştir. Say il 1 1, kısa hikayelerden yararlanıp, daha iyi bir yöntem geliştirilerek İngilizce öğretiminin iyileştirilebileceği ve öğrencilerin öğrenme ortamına daha fazla katılacakları idi. Bu gerçek yem”yolun sınıf ortamında denenmesi ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
in this study, the aim was to assert that the introduction of literary texts, especially short stories, into language class would make the teaching and learning more effective and enjoyable, and that short stories, being a unique genre of their own, should be handled in a different way rather than being exploited through the traditional methods. To present an "eclectic* methodology in using short stories to teach English, many techniques and methods used by ELT professional have been analyzed and a new way has been suggested. This method has been tested in a real language classroom and the results have been discussed, necessary modifications being made afterwards. The scope of the study includes the discussion of the already used methods and techniques by the teachers, too. Moreover, the peculiar characteristics of short stories that have to be taken into consideration in formulating a new way of presentation have been studied. The hypothesis was that by developing a better methodology, through the use of short stories the learning of English would be promoted and the students would be more involved in the learning situation. This fact has been verified after the application of the new format in the classroom situation.