Amperometric cholesterol and alcohol biosensors based on conducting polymers
İletken polimer tabanlı amperometrik kolesterol ve alkol biosensörleri
- Tez No: 268452
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Polipirol (PPy), poli(3,4-etilendioksitiyofen) (PEDOT) ve poli(3,4-etilendioksipirol) iletken polimer matrislerinde Pseudomonas fluorescens'tan elde edilen kolesterol oksidaz (ChOx) ve Pichia pastoris'tenelde edilen alkol oksidaz (AlcOx) enzimleri fiziksel yolla tutuklanmıştır. Destek elektrolit olarak sodium dodesilsulfatın, monomerin ve enzimin bulunduğu fosfat tampon çözeltisine gerilim uygulanmasıyla monomerler elektrot yüzeyinde polimerleşirken enzimler de hapsolmuştur. Enzim elektrotlarının amperometrik cevapları medyatörsüz ortamda H2O2'nin yükseltgenme akımının izlenmesiyle elde edilmiştir. Km, Imax gibi kinetik parametreler, kullanım kararlılığı ve raf ömrü tayinleri, pH ve sıcaklıktaki değişimlerin etkileri tüm tutuklama matrisleri için incelenmiştir. Km değerlerine dayanılarak PEDOT matrisinde her iki enzimin de sübstratlarına karşı daha ilgili olduğu kanısına varılmıştır. Alkol biosensörleri piyasada bulunan çeşitli alkollü içkilerde sınamadan önce içkilerde bulunabilen ve sonuçları etkileyebileceği düşünülen glükoz, asetik asit, sitrik asit ve Laskorbik asit içeren ortamlarda test edilmiştir. Daha sonra bu biosensörlerlevotka, cin, viski, rakı gibi distillenmiş içkilerde bulunan alkol miktarı tayin edilmeye çalışılmıştır. Bulunan sonuçlar şişelerin üzerinde yazılı çeşitli kromatografik yöntemlerle belirlenmiş sonuçlarla uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Cholesterol and ethanol biosensors based on conducting polypyrrole (PPy), poly(3,4-ethylenedioxythiophene) (PEDOT) and poly(3,4- ethylenedioxypyrrole) (PEDOP) were constructed. Cholesterol oxidase (ChOx, from Pseudomonas fluorescens) and alcohol oxidase (AlcOx, fromPichia pastoris) were physically entrapped during electropolymerization of the monomers (Py, EDOT, EDOP) in phosphate buffer containing sodium dodecylsulfate (SDS) as the supporting electrolyte. The amperometric responses of the enzyme electrodes were measured monitoring oxidation current of H2O2 at +0.7 V in the absence of a mediator. Kinetic parameters, such as Km and Imax, operational and storage stabilities, effects of pH and temperature were determined for all entrapment supports. Based onMichaelis-Menten (Km) constants, it can be interpreted that both enzymes immobilized in PEDOT showed the highest affinities towards their substrates. Before testing the alcohol biosensors on alcoholic beverages,effects of interferents (glucose, acetic acid, citric acid, L-ascorbic acid) which might be present in beverages were determined. The alcohol content of the distilled beverages (vodka, dry cin, whisky, rakı) was measured with these biosensors. A good match with the chromatography results (done by the companies) was observed.