Photocatalytic activity of apatite-deposited titanium dioxide powder
Apatit-depolanmış titanyum dioksit tozunun fotokatalitik aktivitesi
- Tez No: 268451
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir biyobenzetim işlemiyle titanyum dioksit (TiO2) tozları üzerine apatit oluşturulmuştur. Depolama işlemi TiO2 tozlarının yapay vücut sıvısında 1, 3, 6, 12, ve 24 saat tutarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan yapay vücut sıvısı, insan kan plazmasından 10 kat daha fazla kalsiyum ve fosfat iyonu içermiştir. Apatit depolanmış TiO2 tozlarının fotokatalitik etkinliği, metilen mavisi solüsyonun ultraviyole ışını altında bozunumu ile incelenmiştir. Apatit depolamanın TiO2 tozlarının fotokatalitik etkinliğini arttırdığı saptanmıştır. En iyi fotokatalitik performans yapay vücut sıvısında 3 saat tutulan TiO2 tozlarından elde edilmiştir. Metilen mavisinin tamamen yok olma süresi, yapay vücut sıvısında 3 saat tutulan TiO2 tozları için, 3,5 saaten 2 saate düşmüştür. Polimetil metakrilatın fotokimyasal dayanıklılığı apatit depolanmış TiO2 tozlarıyla karıştırıldığı zaman artmıştır.
Özet (Çeviri)
Apatite was formed on the surface of titanium dioxide (TiO2) powders by a biomimetic process. The deposition was accomplished by immersing TiO2 powders in simulated body fluid (SBF) for 1, 3, 6, 12, and 24 h. SBF used throughout this study had calcium and phosphate ion concentrations 10 times greater than those of human blood plasma. Photocatalytic activity of the apatite-deposited TiO2 powders was investigated in terms of the decomposition of methylene blue solution under ultraviolet (UV) irradiation. It has been shown that apatite deposition enhanced the photocatalytic activity of TiO2. The best photocatalytic performance was acquired on the powders that are immersed in SBF for 3 h. The time required for the complete degradation of methylene blue decreased from 3.5 h to 2 h upon immersion of powders in SBF for 3 h. Photochemical durability of poly(methyl methacrylate) increased when it was mixed with apatite-deposited TiO2 powders.