Bazı yerli üzüm çeşitlerinde yaprağın ampelografik ölçülerinin belirlenmesi
- Tez No: 27987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ill ÖZET Bu araştırma,Vitis vinifera L. üzüm çeşidinde yaprağın şekil yönünden çeşitler arasında göstere- İş olduğu farklılıkları rakamsal olarak belirlemek ve her çeşide ait bir ampelometrik formül elde edilmesi amacıyla, 1990-91 üretim yılında Çanakkale Meyvecilik Üretme istasyonu Müdürlüğü bünyesindeki üretim tesis lerinde yürütülmüştür. Bu amaçla yerli üzüm çeşitlerimizden ( sofralık-şarap- lık) 10 çeşit esas alınmış ve bunların her birinde yaprağın şe kil ilişkilerini kullanarak her çeşidin yaprağına ait bir ampe lometrik formül bulunmuştur. Ampelometrik formül, yaprak ta ana damar uzunluklarının ve birbirleriyle yaptıkları açı değerlerinin, yaprağın eni boyu arasındaki orantıyı gösteren bir formüldür. Yaprağın değişik kı sımları arasında bulunan ilişkiler kod değerleri ile ifade edi lerek formüle dönüştürülmüştür. Araştırmanın asıl aması olan her çeşide ait ampelomet rik formülün bulunması yanında ampelografide önemli bin. yer tu tan yaprağın dişillik ve dilimlilik durumu da ölçümler sonucu bulunmuştur. Sonuç olarak, araş tırmanın konusuna esas olan her çeşi-IV de ait ampelometrik formül bulunmuş tur. Bulunan bu formüller iki çeşit dışında birbirlerinden ayrıcalık göstermiştir. Çeşitlerin tasnifinde kullanılabilecek bir metot olan ampelometrik formül, bu konuda kullanılması halinde çeşitler a- rasındaki farklılıklar daha kesin ve net çizgilerle belirlenebi leceğini söyleyebiliriz. ANAHTAR KELÎMEIER: Ampelografi »ampelometrek formül, yaprak ana damarı, yaprak ana damar açıları, yap rak uzunluğu, yaprak genişliği »yaprakta di şlilik, yaprak dilimliliği,Vitis vinife- ra L.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was made to determine the differences between leaf shape of Vitis vinifera L. varieties numeratically and to obtain an ampelometric formula in 1990-1991 growing period in propagation unit of the managament of Çanakkale.Fruit Production Station. For this reason, ten of the local grape varieties (tab le-wine) were chosen and an ampelometric formula was found by using the leaf shapes for the each of the varieties. The ampelometric formula is a formula which shows the main vein of the leaves, the angles between them lengths and the ratio between the length and width of the leaves. The rela tion ship between the different part of the leaves was trans - formel to a formula by using the special code numbers. The main pulpose of the research is to determination of ampelometric formulas for the teeth and number of lob the leaves were also lound by calculation. It can be said that by the use of the ampelometric for mula whicp is a method for the classication of the varieties, the differences between the varieties can be determined accu rately and dearly.VI Kew words :Ampelography,Ampelome trie formula, Main leaf vein, The angles between the main, Leaf width, Leaf length, The teeth of the leaf, The number of lobs of the leaves,Vitis vini- fera L.