Development of a multi agent system for negotiation of cost overrun in international construction projects
Uluslararası projelerdeki maliyet artışı için pazarlık amaçlı çok aracılı sistem geliştirilmesi
- Tez No: 268476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGONUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çok aracılı sistemler (ÇAS), birbirleriyle kazançlarını arttırma (rekabet) veya ortak bir hedefe ulaşma (işbirliği) amacıyla etkileşime geçen, aracı denilen birden çok otonom birimden oluşur. Çoklu otonom aracılardan oluşan sistemlerde, bir fikir, amaç veya plan üzerine ortak bir anlaşmaya varılmasında pazarlık temel bir etkileşim yöntemidir. Bu tezin amacı; uluslararası projelerdeki maliyet artışının paylaşımı için yapılan pazarlık sürecini canlandıran çok aracılı bir sistem geliştirmektir. Geliştirilen program risklerin ve ilgili maliyetlerin, sözleşmedeki risk paylaşım maddeleri, tarafların hedefleri ve maliyet artışının nedenleriyle ilgili bilgi düzeyine göre, farklı senaryolar altında taraflar arasında nasıl paylaşıldığını anlamak amaçlı kullanılabilir. ÇAS karar mercileri tarafından, pazarlık sürecinin olası sonuçlarını tahmin etmek amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Multiagent systems (MAS) are systems consisting of several autonomous entities, called agents, which interact with each other to either further their own interests (competition) or in pursuit of a joint goal (cooperation). In systems composed of multiple autonomous agents, negotiation is a key form of interaction that enables groups of agents to arrive at a mutual agreement regarding some belief, goal or plan. The aim of this thesis is to develop a multiagent system that simulates the negotiation process between parties about sharing of cost overrun in international construction projects. The developed tool can be used to understand how the risks and associated costs are shared between parties under different scenarios related with the risk allocation clauses in the contract, objectives of parties and level of knowledge about actual sources of cost overrun. MAS can be utilized by decision-makers to predict potential outcomes of a negotiation process.