Resource assessment in Aydin-Pamukören geothermal field
Aydın Pamukören jeotermal sahası kaynağının değerlendirilmesi
- Tez No: 268477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN BİLGİN, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda enerji fiyatlarında ve talebindeki artış, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilginin artması ve özendirilmesi, toplumsal çevre bilincinin gelişmesi, yerli kaynak kullanımına olan ilginin artması, yasal düzenlemelerin yapılması gibi nedenler jeotermal enerjiden elektrik üretmeye olan ilgiyi artırmıştır.Mevcut kaynakların etkin ve verimli kullanılabilmesi için jeotermal sahalara ait önemli bilgiler kuyu testleri ile elde edilebilmektedir. Kuyu testleri kuyular delinirken başlayan, kuyu bitiminden sonra jeotermal kaynağa uygun optimum performanslı işletme planlaması sürecinde devam eden ve jeotermal sistemlerin dinamik yapısı gereği işletme aşamasında da süreklik arz eden çalışmalardır.Aydın Kuyucak Pamukören sahasında üç kuyu açılmış olup, elde edilen sonuçlar olumludur. AP1 kuyusunda sadece CO2 gaz gelişi olduğundan, bu kuyu için test yapılmamıştır. AP2 ve AP3 kuyuları için yapılan testler ile sıcaklık, basınç ve üretim değerleri belirlenmiştir. Bu testler sonucunda, bu sahanın mevcut sıcaklık ve üretim miktarı ile Batı Anadolu Bölgesinde yer alan önemli sahalardan biri olacağı belirlenmiştir.Bu çalışmada, bu bölgeden elde edilebilir jeotermal enerji, jeotermal kaynak değerlendirmenin hacimsel metodu ile hesaplanmıştır. Monte Carlo simülasyon tekniği, Microsoft EXCEL'e ek bir yazılım programı olan @RISK ile birlikte kullanılmıştır.Aydın-Pamukören jeotermal sahasının elektrik üretim kapasitesi % 90 olasılıkla 45,2 MW olarak saptanmıştır. En olası elektriksel güç kapasitesi ise % 69 olasılıkla 78,75 MW olarak tayin edilmiştir. Sahanın tam kapasite ile kullanımı için gerekli olan kuyu sayıları; her kuyu başında 200 ton/saat üretim için 10 adet, 300 ton/saat üretim için 7 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reasons like increases in the price and demand of energy in the last years, growing interest and support in the renewable energy resources, development of social environmental consciousness, interest in using domestic resources, having legal regulations has promoted the interest in the electricity production from geothermal energy.For the effective and productive use of existing resources, important data of geothermal regions are obtained with well tests. Well tests are the studies which starts while the well is drilling, continues after the well completion during the process of operation planning with optimum performance suitable to geothermal source and presents continuation also in the operation stage as required for the dynamic structure of geothermal systems.In Aydın Kuyucak Pamukören region three wells are drilled, achieved results are positive. At AP1 well only CO2 emission is present, no test is done for this well. With the tests for AP2 and AP3 wells temperature, pressure and production values are determined. By the results of these tests, it is determined that this region will be one of the important fields in the West Anatolian Region with current temperature and production rate.In this study, the geothermal energy recoverable from this region is calculated with volume method of geothermal resource assessment. Monte Carlo simulation technique is used with an add-in software program @RISK to Microsoft EXCEL.Electrical power capacity of Aydın-Pamukören geothermal field is determined as 45.2 MW with 90 % probability. The most likely electrical power value was found to be 78.75 MW with a probability of 69 %. The number of wells required are 10 for a production capacity of 200 t/hr and 7 for a production capacity of 300 t/hr at each well head.