Development of an environmental pollution index for the middle section of Seyhan basin
Seyhan havzası orta bölümü için çevresel kirlilik indeksi geliştirilmesi
- Tez No: 268479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, Seyhan Nehir Havzası için bir veritabanı oluşturulması ve su ve hava gibi farklı kirlilik indekslerini kullanarak Seyhan Havzası orta bölümü için bir çevresel kirlilik indeksi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Su ve hava kirliliği indeksleri seçilen kalite gözlem istasyonları ve yıllar için geliştirilmiştir. Su kirliliği indeksi Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Teşkilatınca önerilen metot ile, hava kirliliği ise Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından önerilen hava kirliliği indeksinin modifiye edilmiş haline göre hesaplanmıştır. İndekslerin geliştirilmesinde agregasyon metodu olarak ağırlıklı aritmetik ortalama fonksiyonu kullanılmıştır. Ayrı ayrı su ve hava kirlilik indekslerinin geliştirilmesinin ardından sözel yorumlama ve yine ağırlıklı aritmetik ortalamaya dayanan iki farklı agregasyon yöntemi ile 2008 yılı için çevresel kirlilik indeksi geliştirilmiştir. Seyhan Havzası orta bölümü için su kirlilik indeksi ?iyi?, hava kirlilik indeksi ise ?düşük kirlilik? olarak tespit edilmiştir. Hesaplanan su ve hava kirliliği indekslerine göre çevresel kirlilik indeksi de ?iyi? sınıfına girecek şekilde 4 olarak elde edilmiştir. Çevresel kirlilik indeksi hesaplanmasında her iki yöntem de aynı sonucu vermesine rağmen, ağırlıklı aritmetik ortalamaya dayanan ikinci yöntem daha kullanışlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a database on Seyhan River Basin; and an environmental pollution index for the middle section of Seyhan Basin by combining different pollution indices such as water, and air. Water and air pollution indices are developed for the selected quality monitoring stations and the selected years. Water pollution index is calculated by using the method suggested by National Sanitation Foundation of United States, and air pollution index is developed according to the modified Environmental Protection Agency?s air pollution index. As aggregation method, weighted arithmetic mean function is used for development of indices. After development of separate water and air pollution indices, environmental pollution index is developed for the year 2008 by two aggregation methods, one based on linguistic interpretation and the other again on weighted arithmetic mean function. The water pollution index for the middle section of the basin is determined as ?good?, and air pollution index as ?low pollution?. According to calculated water and air pollution indices, environmental pollution index is calculated with two methods and obtained the index equal to 4, which is classified as ?good?. Although, both of the methods give same result in development of environmental pollution index, the second method based on weighted arithmetic mean function concluded to be more user friendly.