Integration of real-time and dynamic surveillance data in managing Azeri-Chirag-Guneshli field
Gerçek-zaman verisi ve dinamık gözlem verileri entegrasyonu yoluyla Azeri-Çırak-Güneşli petrol sahasının işletilmesi
- Tez No: 268480
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeni teknolojılerın petrol ve doğal gaz sahalarındakı uygulamaları sonucunda elde edılen dinamik gözlem verilerinin hacmi de büyük derecede artmaktadır. Bu büyük hacimli verılerın önemi sadece onların düzenlı şekilde kaydedilmesi ve kendi başına kullanılmasında değil, diğer alternatif kaynaklardan elde edilen verilerle birlikte entegre edilerek ıncelenmesi ve verilerin değerli saha performansı bilgilerine dönüştürülmesindedir.Bu tezde gerçek zaman verileri (kuyu dibi sıcaklık ölçer ve dağılmış sıcaklık sensörleri)ve dinamık gözlem (PBU/PFO, üretim test sonuçları)verilerinin kullanılarak Azeri-Çırak-Güneşli petrol sahasının daha efektıf işletilmesi ele alınmıştır. Kuyudibi basınç ve sıcaklık verilerinin diğer gözlem verileriyle (kuyu testleri, DTS, PBU) entegre edilerek su ve gaz enjeksiyon kuyularıyla beraber yakın mesafede yerleşen diğer üretım kuyularının üretim kuyularına olan etkisinin gösterılmesı amacıyla çalışma yapılmıştır. Rezervuar basıncının GOR üzerinde etkisinin olduğu ve bunun da Joule-Thomson efekti dolayısıyla kuyudibi sıcaklığa yansıması görülmüştür. Analiz edılen Azerı sahasının bilgileri kuyudibi sıcaklıktaki değişimler rezervuar basıncının değişim hızından ve gaz çözünürlüğünden asılı olduğunu gösteriyor. Bundan başka birçok Azerı sahasına ait bilgiler kuyudibi basınç ve sıcaklığındaki dalgalanmaların GOR-ın düşmesi sonucu oluşan kuyunun kaldırma performansındaki düzensizlığin habercisi olduğunu doğrulamaktadır. Yukarıda gösterilen bulgularla birlikte Azerı üretim kuyularından elde edilen kuyudibi sıcaklık ve ölçülmüş GOR arasında kurulan korrelasyon akış rejiminden asılı olan doğrusal korrelasyonun olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu korrelasyon, Azeri sahası kuyularında uygulanarak `gerçek zaman' GOR tahmin etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the evolving application of technology in the oil and gas fields, the volume of gathered information through the dynamic surveillance gets enormous. The impor-tance is lying not only in the regular storage and standalone usage of such a big volume of data but also analyzing and integrating them in the light of alternative sources of data in order to turn the data to valuable field performance information.It is aimed to investigate role of the real time (bottom hole temperature gauges and distributed temperature sensor) and dynamic surveillance (PBU/PFO, production test results etc.) data in effectively managing ACG field. The case study has been carried out by integrating various sources of surveillance data (well test, DTS, PBU) with flowing bottomhole temperature and pressure in order to show the response of production wells to offset producers as wells as water injection and gas injection wells. It has been observed that the reservoir pressure change impacts on the GOR trend which in turn is reflected on the FBHT by means of Joule-Thomson effect. Analyzed Azeri filed examples shows that the change in FBHT is dependant on the rate of change of the reservoir pressure as well as the gas saturation. Also, there are several Azeri field examples that confirm the observed FBHT and FBHP fluctuations is the informer of the instability in the lift performance as a result of GOR decline.Along with above study, investigation of correlation between FBHT and meas-ured GOR from an Azeri production well revealed that there exists a flow regime dependent linear correlation between these parameters. Such a correlation is applied in Azeri wells to predict the `real-time? GOR in the production wells.