Multiple frame sampling theory and applications
Çoklu çerçeve örnekleme teorisi ve uygulamaları
  1. Tez No: 268481
  2. Yazar: AYLİN DALÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖZTAŞ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Örnekleme araştırmalarındaki en önemli uygulama problemlerinden biri seçilen örnekler için kullanılan listenin genellikle tamamlanmamış olması veya verinin güncel olmamasıdır. Bunun sonucunda, örnekleme araştırmaları ciddi şekilde kitle parametrelerine ilişkin yanlı tahminler üretebilir. Listenin güncellenmesi zor ve çok pahalı bir işlemdir.Çoklu çerçeve örneklemesi iki veya daha fazla çerçevenin kullanıldığı ve her bir çerçeveden bağımsız örneklerin çekildiği araştırmaları ifade eder. Farklı çerçevelerin birleşiminin tüm kitleyi kapsadığı varsayılır. Çoklu çerçeve örnekleme yönteminin kullanımının iki önemli sebebi vardır. Bir tanesi, iki veya daha fazla çerçevenin kullanımı, hedef kitleyi kapsayabilir ve neticesinde kapsama hatası yüzünden oluşabilecek yanlılığı azaltır. İkincisi, çoklu çerçeve örnekleme planı tek çerçeveli plana gore önemli maliyet tasarrufuna sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
One of the most important practical problems in conducting sample surveys is the list that can be used for selecting the sample is generally incomplete or out of date. Therefore, sample surveys can produce seriously biased estimates of the population parameters. On the other hand updating a list is a difficult and very expensive operation.Multiple-frame sampling refers to surveys where two or more frames are used and independent samples are taken respectively from each of the frames. It is assumed that the union of the different frames covers the whole population. There are two major reasons for the use of multiple-frame sampling method. One is that, using two or more frames can cover most of the target population and therefore reduces biases due to coverage error. The second is that multiple-frame sampling design may result in considerable cost savings over a single frame design.