Fuzzy unequal clustering in wireless sensor networks
Kablosuz algılayıcı ağlarda bulanık değişken yarıçaplı kümeleme
  1. Tez No: 268498
  2. Yazar: HAKAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlar daha verimli bir şekilde veri toplanmasını sağlamak için kümelere ayrılırlar. Şu ana kadar tasarlanan kümeleme algoritmalarının birçoğu baz istasyonun konumunu hesaba katmamıştır. Bu durum çoklu atlamalı kablosuz algılayıcı ağlarda sorunlu bölge problemine sebep olmaktadır. Baz istasyon konumunu dikkate alarak tasarlanan değişken yarıçaplı kümeleme algoritmaları bu problemi çözmektedir. Bu tezde kablosuz algılayıcı ağların ömrünü uzatmayı amaçlayan bulanık değişken yarıçaplı bir kümeleme algoritması (EAUCF) önerilmektedir. EAUCF, algılayıcıların enerji seviyelerini ve baz istasyona olan uzaklıklarını dikkate alarak kümelerin yarıçapını belirler. Bu durum, baz istasyona daha yakın olan veya pil seviyesi daha düşük olan küme liderlerine daha az küme içi iş verilmesini sağlar. Kümeleme yarıçapı hesaplamada ortaya çıkan belirsizliklerle başa çıkmak için bulanık mantık kullanılmıştır. Tasarladığımız algoritmayı literatürde popüler olan LEACH, CHEF ve EEUC kümeleme algoritmları ile FND, HNA ve enerji verimliliği ölçütlerini kullanarak karşılaştırdık. Simulasyon sonuçlarımıza göre çoğu durumda EAUCF algoritması diğer algoritmalardan FND, HNA ve enerji verimliliği açısından daha iyi performans göstermiştir. Bundan dolayı tasarladığımız algoritma kararlı ve enerji verimli bir kümeleme algoritmasıdır.
Özet (Çeviri)
In order to gather information more efficiently, wireless sensor networks are partitioned into clusters. The most of the proposed clustering algorithms do not consider the location of the base station. This situation causes hot spots problem in multi-hop wireless sensor networks. Unequal clustering mechanisms, which are designed by considering the base station location, solve this problem. In this thesis, we propose a fuzzy unequal clustering algorithm (EAUCF) which aims to prolong the lifetime of wireless sensor networks. EAUCF adjusts the cluster-head radius considering the residual energy and the distance to the base station parameters of the sensor nodes. This helps decreasing the intra-cluster work of the sensor nodes which are closer to the base station or have lower battery level. We utilize fuzzy logic for handling the uncertainties in cluster-head radius estimation. We compare our algorithm with some popular algorithms in literature, namely LEACH, CHEF and EEUC, according to First Node Dies (FND), Half of the Nodes Alive (HNA) and energy-efficiency metrics. Our simulation results show that EAUCF performs better than other algorithms in most of the cases considering FND, HNA and energy-efficiency. Therefore, our proposed algorithm is a stable and energy-efficient clustering algorithm.