Fuzzy modelling and control of a bioreactor
Bir biyoreaktörün bulanık mantıkla modellenmesi ve kontrolü
- Tez No: 82936
- Danışmanlar: PROF. DR. C. MEHMET ÇAMURDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç, yan kesikli bir biyoreaktördeki hücre sayısını, besi miktarını değiştirerek substrat konsantrasyonunu kritik değerinde tutmak vasıtasıyla maksimize etmektir. Çözünmüş oksijen ve besi giriş değeri gibi ölçülebilen bazı değişkenleri substrat konsantrasyonuyla ilişkilendiren bir bulanık ilişkiler modeli oluşturulmuştur. Daha sonra bu model substrat konsantrasyonunun tahmini için kullanılmıştır. Gerçek ve tahmin edilen değerlerin çok uyumlu olduğu görülmüş, ve kontrol amacına başarıyla ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim in this study is to maximise the cell concentration in a fed-batch bioreactor by manipulating the feed rate to keep the substrate concentration at its critical value. A fuzzy relational model, which relates some measurable variables such as dissolved oxygen and feed flow rate to substrate concentration, is developed. This model is then used for on line prediction of the substrate concentration. Excellent agreement between the predicted and actual substrate concentration is obtained and the control objective was very successful.