Internal ballistic design optimization of a solid rocket motor
Katı yakıtlı roket motorları için iç balistik tasarım optimizasyonu
- Tez No: 268500
- Danışmanlar: DR. KEMAL ATILGAN TOKER, PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Katı yakıtlı roket motoru tasarım süreci; belirlenmiş misyon isteklerini sağlamak için, sistem kısıtları içinde en iyi tasarım parametrelerinin aranması olarak tanımlanabilir. Bulunabilecek olası çözümlerin içinden en iyisinin seçildiğinden emin olmak için tasarım sürecinde optimizasyon gereklidir.Bu tez çalışmasında, katı yakıtlı roket motorları iç balistik tasarımında kullanılmak üzere bir optimizasyon aracı geliştirilmiştir. Bir ?Doğrudan Arama Metodu (Direct Search Method)? olan Complex algoritmasını kullanan optimizasyon aracı; yakıt çekirdeği geometrik parametrelerini ve lüle boğaz çapını tanımlanan aralıklar içinde değiştirerek en iyi sonuca ulaşmaktadır.Geliştirilen optimizayon aracı; yakıt çekirdeğinin geometrik modellemesi, geriye yanma analizi, sıfır boyutlu iç balistik performans tahmini ve optimizasyon algoritmasını kapsamaktadır. Geliştirilen kod daha once test edilmiş roket motoru sonuçları ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Design process of a solid rocket motor with the objective of meeting certain mission requirements can be specified as a search for a best set of design parameters within the overall design constraints. In order to ensure that the best possible design amongst all achievable designs is being achieved, optimization is required during the design process.In this thesis, an optimization tool for internal ballistic design of solid rocket motors was developed. A direct search method Complex algorithm is used in this study. The optimization algorithm changes the grain geometric parameters and nozzle throat diameter within the specified bounds, finally achieving the optimum results.Optimization tool developed in this study involves geometric modeling of the propellant grain, burnback analysis, a 0-dimensional ballistic performance prediction analysis of rocket motor and the mathematical optimization algorithm. The code developed is verified against pretested rocket motor performance.