Online distance education: A new approach to industrial design education
Çevrimiçi uzaktan eğitim: Endüstriyel tasarım eğitiminde yeni bir yaklaşım
- Tez No: 268501
- Danışmanlar: DR. CANAN E. ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde, bilgi teknolojilerinin eğitim alanına etkileri, yeni araç ve yöntemlerin eğitime entegre edilmesi ile açıkça görülmektedir. Eğitim, geleneksel sınıf ortamından, sanal ortama doğru bir geçiş yapmaya başlamıştır. Teori temelli alanların eğitimlerinin yanı sıra, tasarım gibi uygulama temelli alanların eğitimleri de sanal ortama doğru geçiş yapmaktadır. Bu alanlardan biri olan endüstriyel tasarım eğitimi de sanal dünyaya geçiş yapmıştır.Bu tez, Endüstri Ürünleri Tasarım eğitiminin geldiği son noktayı, özellikle de çevrimiçi uzaktan Endüstriyel Tasarım eğitimini araştırmayı amaçlamaktadır. Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitiminin teknolojik gelişimini kavramak ve olası geleceği hakkında yorum yapabilmek için, bu eğitimin kökeni ve gelişimi genel olarak değerlendirilmiştir. Bu tez çalışmasının; endüstri ürünleri tasarımı eğitimcilerine ve sözkonusu eğitim sistemlerini geliştirenlere -bu tür eğitim ortamlarını geliştirme süreçlerinde- ışık tutması beklenmektedir. Çalışmanın sonucunda, teknolojinin entegre edilmediği bir endüstri ürünleri tasarımı eğitimi geleceğinin hayal bile edilemeyeceği anlaşılmıştır. Fakat, hem teknolojinin hem de geleneksel yöntemlerin bir arada kullanıldığı bir eğitim şekli daha yararlı olacaktır. Esasında, bu tür eğitim ortamlarının geliştirilmesinde en fazla katkısı olacak kişiler yine tasarımcıların kendileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the impact of information technologies on education field is ever more clarified with the integration of new tools and methods to the education. Education has been becoming away from the traditional classroom environment through virtual environment. Besides education of theoretical disciplines, education of practice based disciplines, like design related disciplines are moving toward virtual environments. One of these is Industrial Design (ID) education which also has made the transition to the virtual world.This thesis aims to explore and scrutinize the latest forms of ID education, especially the online distance ID education. In order to comprehend the technological progress of ID education and its possible future, an overview of the origins and an evaluation of the current state of distance online ID education are made. By this study, it is expected to shed light to the design educators and the educational systems? developers, for designing these environments. At the end of this research, it is concluded that it is not possible to imagine a future of ID education without technology integration. However, it would be better to apply both technological and traditional methods. In fact, the key people in the development of these educational systems and tools would be the designers themselves.