Evaluation of settlement sites beyond the scope of natural conditions and hazards by means of GIS based MCDA: Yeşilirmak catchment
CBS tabanlı MCDA yardımıyla doğal şartlar ve afetler göz önüne alınarak yerleşim yerlerinin değerlendirilmesi: Yeşilırmak havzası
- Tez No: 268511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. LÜTFİ SÜZEN, ÖĞR. GÖR. BİRİCİK GÖZDE ÖZACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemiz doğal afetler açısından riskli bir konumda bulunmaktadır. Tarih içerisinde gerek güvenlik gerekse ekonomik açıdan maksimum fayda sağlanabilecek bölgeler öncelikli yerleşim alanları olarak seçilmiş ve buralara yerleşilmiştir.Bu çalışmanın temel amacı, Yeşilırmak havzasını bölgesel ölçekte, yerleşimler ve çevresel şartlar arasındaki ilişkiyi anlamak için yerleşim yerlerinin özelliklerini doğal afetlere ve çevresel kısıtlara dayandırarak incelemek ve karşılaştırmaktır.MCDA, 2 temel alanda (çevresel ve doğal afetler alanlarında) 10 farklı veri katmanına göre değerlendirilmiştir. Çevresel ve doğal afetler açısından uygunluk sınıflarında bulunan mevcut yerleşimlerin sayısının çıkarılabilmesi için MCDA skorları yerleşim yerleri veritabanına aktarılmıştır.Yeşilırmak su toplama havzasının hemen hemen %29 u yerleşim yerleri için çevresel özellikler açısından uygun olduğu ve bu bölgelerde mevcut yerleşimlerin %41'nin bulunduğu, buda çevresel olarak daha iyi yerlerde yerleşim yapma isteği açık bir şekilde çalışma sonucunda tespit edilmiştir.Diğer taraftan doğal afet veri seti açısından, yerleşim yeri seçimi için bir tercihin bulunmadığını, çalışma bölgesinin risksiz olan %73,32'lik bölümünde yerleşimlerin %73,50 bulunduğundan anlaşılmakta, buda halkın risk kabul edebilme toleransı içerisinde olduğu sürece afete duyarlı yerleşim yerleri seçimi için herhangi bir tercihinin olmadığı ve seçimi etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our country is a risky position in terms of natural disasters. In the long run, preferentially settlement areas were selected to ensure maximum benefits in terms of both economic and security aspects, other criteria is not taken account when selection of sites.The main purpose of this study is to examine and compare the properties of settlement location based on natural hazard and environmental constraints to be able to understand the interaction between the settlements and natural conditions at the regional scale of Yeşilırmak Basin.A MCDA was set up with 10 different data layers in two data domains (environmental and natural hazards domains), are evaluated. The results of the MCDA scores are then transferred to settlement databases in order to evaluate the number of existing settlements in different environmental and natural hazard related suitability classes.It is found that almost 29% of Yeşilırmak catchment is environmentally favorable for settlement, and in coherence with that 41% of all existing settlements are located in this zone, indicating a clear preference among the perception of environmentally better places to be settled in.On the other hand with respect to the natural hazards dataset, the locations of the settlements fail to create any preference, as 73,32% of the area is used by 73,50% of existing settlements, which indicates that the perception of natural hazards are low and do not effect settlement criteria, while the acceptable risk of community is high.