Investigations on frequency beam scanning microstrip (BSMS) antenna structure
Frekans demet taramalı mikroşerit (BSMS) anten yapıları üzerine incelemeler
  1. Tez No: 268520
  2. Yazar: BURHAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUNCAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, 10 GHz merkez frekansında 9Ghz ile 11Ghz arasında tarama uygulamalarında kullanılmak üzere bir Frekans Demet taramalı Mikroşerit Anten tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarım parametreleri tanımlanmış ve bu parametrelerin alabileceği en uygun değerler Simülasyon programı kullanılarak optimize edilmiştir. Prototip olarak bir anten üretilerek teorik sonuçlarla pratik sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak da deneysel sonuçlardaki sapma değerleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Beam scanning Microstrip (BSMS) antenna is designed to work at center frequency of 10 GHz for using in the scanning applications of 9 GHz to 11 GHz band. The design parameters are defined and by using an Electromagnetic Simulation software program, the parameters are optimized. A Beam Scanning Microstrip Antenna is produced as a prototype and the measurement?s results are compared with theoretical results. In conclusion, the values of deviation between theoretical and experimental results are discussed.