Multi-objective combinatorial optimization using evolutionary algorithms
Evrimsel algoritma ile çok amaçlı kombinatoryel optimizasyon
  1. Tez No: 268521
  2. Yazar: BURCU ÖZSAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çok amaçlı kombinatoryel problemlerin karmaşıklığından dolayı, iyi yakınsanmış ve iyi dağılmış bir Pareto-optimal sınır yaklaşımı elde etmek için çok amaçlı evrimsel algoritmalar gibi üstsezgisel metodlar önem kazanmıştır. Bu çalışmada, belli başlı çok amaçlı kombinatoryel optimizasyon problemlerinden, tekboyutlu çok amaçlı sırt çantası problemi ve çok amaçlı atama problemi ele alınmaktadır. Pareto-optimal sınıra yaklaşmak için elitist ve kararlı durumda bir evrimsel algoritma geliştirilmektedir. Farklı problemlerin Pareto-optimal sınırları üzerinde çeşitlilik sağlayabilmek için, bölge kavramı kullanılmaktadır. Bölge tanımlamasının arkasındaki motivasyon, açık bir çeşitlilik koruma operatörünün kullanımını ortadan kaldırarak algoritmaya hızlı uygulama avantajını sağlamaktır. Ayrıca, karar verici için ilgi çekici olan Pareto-optimal sınır bölgelerini yakınsama amacıyla, karar verici ile optimizasyon aşamasında iletişim kurulmasını sağlayan tercihe dayalı interaktif bir mekanizma geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the complexity of multi-objective combinatorial optimization problems (MOCO), metaheuristics like multi-objective evolutionary algorithms (MOEA) are gaining importance to obtain a well-converged and well-dispersed Pareto-optimal frontier approximation. In this study, of the well-known MOCO problems, single-dimensional multi-objective knapsack problem and multi-objective assignment problem are taken into consideration. We develop a steady-state and elitist MOEA in order to approximate the Pareto-optimal frontiers. We utilize a territory concept in order to provide diversity over the Pareto-optimal frontiers of various problem instances. The motivation behind the territory definition is to attach the algorithm the advantage of fast execution by eliminating the need for an explicit diversity preserving operator. We also develop an interactive preference incorporation mechanism to converge to the regions that are of special interest for the decision maker by interacting with him/her during the optimization process.