Araç hasar tespit programı ve sürücüler arasında tanzim edilen maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağının incelenmesi
The program for determination of vehicle damage assessment and the examiniation of traffic accident detection report agreed between drivers
  1. Tez No: 268538
  2. Yazar: MÜFİDE ELÇİN DEMİR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Trafik, Mechanical Engineering, Traffic
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tez çalışması ile hazırlanan hasar ekspertiz programıyla, bir aracın darbe almış olduğu kesim veya kesimlerin, hasar şiddeti ile birlikte bilgisayara girilmesi ile hasara uğraması muhtemel parçalarının, parça numarası ve birim fiyatı ile birlikte ortaya çıkması, hasarlı parçaların kullanıcı tarafından seçimi ile de hasar raporunun yazımına ilişkin bir bilgisayar programı geliştirilmiştir.Ayrıca, maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, sürücülerin ilgili trafik görevlisini çağırmaksızın tanzim ettikleri Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı yurtdışı örnekleri ile birlikte incelenerek geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, by considering crashed part or crashed parts of a car involved in an accident resulting in material damaged, it has been studied on making a computer program which can demonstrate approximate total amount of damages consisting the parts which are probably being damaged together with the number of damaged parts and the costs.By examination of both the current form of Material Damaged Traffic Accident Detection Report used in accidents resulting in material damaged, which is completed by the drivers without calling relevant traffic officer and the report arrangement, the current form of the report has been tried to be improved by investigating sample reports that are being used abroad.