Bütünleşik mimarlık sistemleri: Rüzgar türbinlerinin yüksek binalar ile bütünleşik tasarımı
Integrated architectural systems: Integrated design of wind turbines with high-rise buildings
  1. Tez No: 268539
  2. Yazar: SERPİL TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı; `mimarlıkta bütünleşme' ve `sistem' kavramlarının irdelenmesi, yapı sistemleri ve ekosistemlerin bütünleşme sürecinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önem kazanması kapsamında yüksek yapılar ile rüzgar türbinlerinin bütünleşmesi, bu bağlamda son yıllarda dünya literatüründe detaylı araştırmalar başlatılan gelişmiş ülkelerde alternatif bir enerji kaynağı olarak kullanımı giderek yaygınlık kazanan rüzgar enerjisinin, yapı sistemleri ile bütünleşme stratejilerininin araştırarak; konunun mimari, yapısal ve çevresel boyutlarının irdelenip, bütünleşme tasarım ölçütlerinin oluşturulmasıdır. Mimarlık sistemlerinin bütünleşme yöntemlerinin arayışı, çalışmanın çıkış noktasıdır. Günümüzde, enerji ihtiyacında görülen artış ve mevcut enerji kaynaklarının tükenmekte olması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını zorunla duruma getirmektedir. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynaklarının yapı ve ekosistem (çevre) arasında bütünleşmeyi sağlayan yapıya entegre alt sistemler olarak ele alınmasını sağlamıştır. Bu çerçevede, uygulaması gerçekleşmiş, uygulama aşamasında olan ve henüz tasarım aşamasında olan literatüre geçmiş alanının öncüleri olarak kabul görmüş rüzgar türbinlerinin bütünleşik olarak kullanıldığı yüksek bina örnekleri (10 bina örneği) belirlenerek bütünleşme düzey ve şekilleri, tasarım ve oluşum özellikleri mimari tasarım ve yapı formu kapsamında saptanmaya çalışılmıştır. Bu saptama çalışması içinde, rüzgar türbinlerinin yerleşim şekli ve yapıların mimari tasarım kriterleri PhotoshopPortable ve Autocad 2009 programları aracılığıyla irdelenerek analiz sonuçlandırılmıştır. Sonuçta, bütünleşme düzey ve şekillerinin yapı formu ile ilişkili olarak farklılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine `integrated architecture? and `system? concepts, during the integration process of building systems and ecosystems, with renewable energy sources to become important, integration of high-rise buildings and wind turbines, in this context in recent years the wind energy about which detailed research is initiated in world literature and which is initiated to be used widely, examining the integration strategies, architectural, structural and environmental dimensions of the subject, creation of integration design citeria. The starting point of the study is; searching the integration method of architectural systems. Nowadays because of the increasing demand of energy and decreasing of present energy sources force alternative energy sources to be used. For this reason, it is provided to deal with renewable energies as sub-systems which satisfies the integration between building and ecosystem. In this context, 10 high-rise building integrated wind turbines are determined, then it is tried to determine the integration potentials, design and process features between architectural design and building form. In this study, shape of the placement of wind turbines and architectural design criterias of buildings is analyzed with PhotoshopPortable and Autocad 2009 programs. Eventually, this study introduces that the integration potential of wind turbines with high-rise buildings is related to building form.