Hiperpolik ve küresel uzaylarda simplekslerin ayrıt uzunluklarına bağlı hacimleri
The schlafli differential formula based on edge lenghts of simplices in the hiperpolic and spherical spaces
  1. Tez No: 268549
  2. Yazar: MURAT SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Lobachevski ve Schlafli diferensiyel formülünden farklı olarak küresel yada hiperbolik bir dörtyüzlünün sadece ayrıt uzunluklarına bağlı hacim formüllleri elde edilmiştir. Bu formül gösterim olarak Schlafli diferensiyel formülüne benzer olduğundan ayrıt uzunluklarına bağlı Schlafli diferensiyel formülü olarak adlandırılmıştır. Elde edilen formülün özel küresel ve hiperbolik dörtyüzlüler için formları elde edilmiştir. Bunun yanısıra özelde ideal regüler hiperbolik dörtyüzlü için bu ayrıt uzunluklarına bağlı Schlafli diferensiyel formülü ve Lobachevski formülü ile yapılan hesaplamalar karşılaştırılmış olup elde edilen formülün doğruluğu numeric olarak da gösterilmiştir. Küresel ve hiperbolik simplekslerin Feynman integralleriyle ilişkileri, ayrıt uzunluklarına bağlı Schlafli diferensiyel formülünün Feynman integrallerinin hesaplamalarındaki uygulamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis, dominant formulas depending on only edge lengths of a spherical or hyperbolical tetrahedron which are different from Lobachevski and Schlafli differential formula are obtained. Since these formulas are similar to Schlafli differential formula, they are named as Schlafli differential formula depending on edge lengths. Forms of these formulas for particular spherical and hyperbolical tetrahedra are derived. Calculations with both Lobachevski formula and Schlafli differential formula depending on edge lengths were carried out for the ideal regular hyperbolical tetrahedron in order to make comparison also. So the formulas are validated numerically. The relations of spherical and hyperbolical simplices with Feynman integrals were given and the application of Schlafli differential formula depending on edge lengths on calculation of Feynman integrals was considered.