Farklı rölatif sıkılık ve tane dağılımına sahip kum zeminlerde Ultrafin 12 enjeksiyonu permeasyon yetisi
Grautability of Ultrafin 12 cement grout into sands at various relative density and gradation
- Tez No: 268548
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu deneysel çalışmada, sabit Su/Çimento oranlı katkısız ince taneli çimento (Ultrafin 12) enjeksiyonunun farklı rölatif sıkılıklardaki ve gradasyondaki kumlara enjekte edilebilirlikleri ile farklı Su/Çimento oranlı katkısız ince taneli çimento (Ultrafin 12) enjeksiyonun sabit rölatif sıkılıktaki ve farklı gradasyondaki kumlara enjekte edilebilirlikleri araştırılmıştır. Enjeksiyon yapılan numunelerin, permeabilite ve mukavemet özellikleri belirlenmiştir. Su/Çimento oranı 0,6, 0,8, 1,0, 1,2, 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 3,5, 4,0 olan süspansiyonların reolojik özelliklerinin belirlenmesi için, sedimantasyon, vicat iğnesi ve marsh hunisi deneyleri yapılarak enjeksiyon için en uygun Su/Çimento oranları seçilmiştir. Bu deneylerin yapılması aşamasında karışımlarda herhangi bir dispersif sıvı kullanılmamıştır. Reolojik özelliklerin belirlenmesinden sonra değişik gradasyonda hazırlanan ince ve orta kum karışımlarına farklı rölatif sıkılıklarda ve farklı Su/Çimento oranlarında sabit basınç altında enjeksiyon deneyleri yapılmıştır. Deneylerde özellikle ince kum içeren numunelere yapılan enjeksiyonlarda oldukça başarı sağlanmıştır. Rölatif sıkılığın artması enjekte edilebilirliği düşürmüştür. Rölatif sıkılık % 30 da İKY 70 ile maksimum penetrasyon gözlenmiştir. Su/Çimento oranının artması ile enjekte edilebilirlik oldukça artmıştır. Su/Çimento oranı 1,5 da ince kum oranı % 100 de dâhil olmak üzere tüm ince kum karışımlarında enjeksiyonlarda başarı sağlanmıştır. Enjeksiyonda başarılı olan numuneler kür ortamında bekletilerek 1, 3, 7, 14, 28 ve 56. günlerde mukavemet deneylerine tabi tutulmuştur. Rölatif sıkılık ve S/Ç oranlarının artışı basınç mukavemet değerlerini düşürmüştür. Kum karışımlarında ince kum yüzdesinin artmasıyla basınç mukavemeti değerleri düşmüştür. Enjekte edilebilirlik ve mukavemet değerleri açısından en uygun S/Ç oranının 1,0 olduğu kanaatine varılmıştır. Enjeksiyonda başarılı olan numuneler kür ortamında bekletilerek 1, 3, 7, 14, 28 ve 56. günlerde düşen seviyeli permeabilite deneyine tabi tutulmuştur. Deney düzeneğine bağlı numunelerden 1 aylık süre zarfında herhangi bir su çıkışı gözlenmemiş ve düzenekteki su seviyesinde herhangi bir düşüş olmamıştır. Permeabilite deney sonuçlarına göre tüm numuneler geçirimsizdir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, it is aimed to investigate the groutability of pure microfine cement (Ultrafin 12) injection, which is composed of constant water/cement (W/C) ratios, for different relative densities and the groutability of pure microfine cement (Ultrafin 12) injection, which is composed of different water/cement (W/C) ratios, for constant relative density. Permeability and strength properties of the grouted specimens were determined. In order to determine the rheological properties of suspensions having water/cement ratio of 0,6, 0,8, 1,0, 1,2, 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 3,5, 4,0, sedimentation, vicat needle and marsh funnel tests were carried out and optimum water/cement (W/C) content is determined. During these experiments, no dispersive liquid was used. After determination of the rheological properties, constant pressure injection tests were applied to the different gradation fine sand and medium sand specimens under different relative density and different water/cement (W/C) content conditions. Very good results were obtained from the injection experiments done on fine sands. It was seen that groutability decreases with increasing relative density. Maximum penetration was observed with 70% fine sands at 30% relative density. As the proportion of water/cement ratio increases, groutability also increases. Successful results were obtained from the injection experiments that is carried out for the specimens having the 1,5 water/cement ratio and composed of only fine sand. Specimens, in which successful results were obtained, were waited under cure conditions and then, strength experiments were done in the days of 1, 3, 7, 14, 28 and 56. From these measurements, it was observed that as the relative density and S/C ratio increases, measured strength values were decreased. Also, strength pressure values were decreased as the fine sand proportion of the specimens was increasing. It was deducted that appropriate proportion of water/cement is 1.0 for the optimum groutability and strength values. Specimens, in which successful results were obtained, also were tested for falling head permeability in the days of 1, 3, 7, 14, 28 and 56. No water flow and also no decreasing of water level were observed in the experiments during the first month of the measurements. As a result, all the specimens are impermeable according to the permeability experiments.