Benjamin-Bona-Mahony denklemi üzerine
On Benjamin-Bona-Mahony equation
  1. Tez No: 268584
  2. Yazar: YASİN BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde Benjamin-Bona-Mahony denkleminin çözümünün varlık ve tekliği aynı zamanda ve 'da çözümlerinin uzun zaman davranışı üzerinde yapılmış çalışmalar incelenmiştir [13,22,24]. Giriş bölümünde Benjamin-Bona-Mahony denklemi hakkında yapılmış bazı çalışmalar verilecektir. İkinci bölümde bu çalışmaya temel oluşturacak tanım ve teoremler hakkında bilgi verilecektir. Üçüncü bölümde ise Feado-Galerkin yöntemi kullanılarak Benjamin-Bona-Mahony (BBM) denklemi için tanımlanan problemin çözümünün varlık ve tekliği gösterilmiştir [13]. Dördüncü bölümde 'da zayıf yerel olmayan çekicisinin varlığı gösterilmiştir [24]. Tezin sonunda 'da zayıf yerel olmayan çekicisinin varlığı gösterilmiş olup enerji eşitsizliği ile zayıf yerel olmayan çekicinin güçlü yerel olmayan çekici olduğu gösterilmiştir [22].
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence and uniqueness of the solution of the Benjamin-Bona-Mahony equation and also a long time behavior of the solution of this equation, wich is known, has been studied at and [13,22,24]. In the introduction part some studies about the Benjamin-Bona-Mahony equation will be given. In the second part, the basis of definitions and theorems of this study will be given. In the third part by using Feado-Galerkin method, the existence and uniqueness of solutions of the problem for Benjamin-Bona-Mahony equationhas been shown [13]. In the fourth part the existence of weak global attractor has been shown at [24]. At the end of the thesis the existence of weak global attractor is shown at . And also the weak global attractor has been shown to be strong global attractor by energy inequality [22] .