Web tabanlı uzaktan eğitimin mesleki ve teknik eğitimde kullanımı üzerine bir araştırma
A survey on usage of the web based distance education at vocational and technical education
  1. Tez No: 268587
  2. Yazar: FAHRİ ÖZBUDUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada internet üzerinden yürütülen uzaktan eğitim programlarının mesleki ve teknik eğitimde kullanımı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada ön lisans düzeyinde uzaktan eğitim alan mesleki ve teknik eğitim öğrencilerine yönelik bir anket hazırlanmıştır. Anket çalışmasında öğrencilere uzaktan eğitimin genel bir değerlendirmesi, yüz yüze eğitimle karşılaştırılması, avantajlar ve dezavantajları, uzaktan eğitimin önemi ve web tabanlı laboratuar uygulamaları ile ilgili sorular yöneltilmiş ve değerlendirmeleri istenmiştir. Öğrenciler tarafından cevaplanan anketler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS veri analiz programı yardımıyla anketin istatiksel analizi yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesinde hipotez testlerinde en yaygın olarak kullanılan t testi yöntemi kullanılmıştır. Geliştirilen anketler, Gazi Üniversitesi, Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulu Kontrol ve Otomasyon Bölümünde 90 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda öğrencilerden gelen geri bildirimler değerlendirilerek, tespit edilen zayıflıkların giderilmesine ve eğitim kalitesinin iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a survey has been implemented on the distance education program carried out over the internet and usage at vocational and technical education. In the research a set of question has been prepared for the vocational school students who take distance education at vocational and technical education area. At the questionnaire, several questions have been asked to the students about general evaluation of distance education, comparison with face to face education, advantage and disadvantage, importance of distance education and web based laboratory. The questionnaires answered by students have been transferred to the computer in which they have been analysed statistically by using SPSS data analyzing program. At assessment of the questionnaires t test method which is the popular statistic method used for hypothesis tests has been used. The developed questionnaires have been applied to 90 students at Department of Control and Automation at Gazi University Distance Education Vocational School. As a result, feed backs coming from the students have been evaluated and some recommendations have been proposed in order to eliminate stated weakness and to improve education quality.