Etlerden izole edilen Klebsiella türlerinde siderofor oluşumu, serum direnci, hemolitik aktivite ve genişletilmiş spektrumlu beta laktamaz üretiminin belirlenmesi
Determination of siderophore production, serum resistance, hemolytic activity and extended spectrum beta lactamase produsing (ESBL) Klebsiella species isoleted from meat
  1. Tez No: 268586
  2. Yazar: EMEL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'da tüketime sunulan kırmızı et ve tavuk etlerinden izole edilen Klebsiella türlerinde siderofor oluşumu, serum direnci, hemolitik aktivite ve genişletilmiş spektrumlu beta laktamaz üretiminin belirlenmesidir. Araştırmamızda Temmuz 2007?Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara'daki çeşitli market ve kasaplardan temin edilen 30 adet et (dana kuşbaşı ve kıyma) ve 30 adet tavuk (but ve göğüs) olmak üzere 60 adet örnek ile çalışılmıştır. Örneklerden Klebsiella'ların izolasyonu amaçlanmış, izolatlar biyokimyasal testleri yapılarak tür düzeyinde tanımlanmıştır. Tanımlanan türler virülans faktörlerden siderofor üretimi, serum direnci ve hemolitik aktivite bakımından incelenmiş, ayrıca geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi üretmeleri ve antibiyotik dirençlilikleri araştırılmıştır. Elde edilen 45 Klebsiella izolatının tür tanımlanması yapılmış olup bunların 21'i (%46.7) Klebsiella pneumoniae , 24'ü (%53.3) ise Klebsiella oxytoca olarak tanımlanmıştır. Siderefor üretimi Chrome Azurol Sulphate Agar'da araştırılmış ve izolatların 20'sinde (%44) siderofor üretimi tespit edilmiştir. İzolatların serum direnci 56º C'de inaktive edilmiş insan serumu kullanılarak araştırılmış ve izolatların 17'sinde (%38) serum direnci belirlenmiştir. Hemolitik aktivitenin belirlenmesinde kanlı agar kullanılmış olup 30'unun (%67) hemolitik aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir. Geniş spektrumlu beta laktamaz üretimleri çift disk sinerji testi ile araştırılmış ve 13'ünde (%29) geniş spektrumlu beta laktamaz üretimi tespit edilmiştir. İzole edilen türlerin meropenem ve imipeneme %100 duyarlı olduğu saptanmış olup, türlerin tamamı ampisilin ve amoksisline dirençli olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determination of serum resistance, production of siderophore, hemolytic activity and the production of extended spectrum beta lactamases (ESBL) in Klebsiella species isolated from meat and chicken offered for consumption in Ankara. In this study 60 meat samples which consist of 30 samples of calf meat (mince and small chunks ) and 30 samples of chicken parts ( breasts and drumsticks ) obtained from different markets and butchers in Ankara , were analyzed between July 2007 and November 2008. Isolation of Klebsiella species were purposed and the isolates were identified by biochemical tests as species. Identified species were analyzed in terms of virulence factors such as siderophore production, serum resistance and haemolytic activity. Furthermore, the production of extended spectrum beta lactamase and antibiotic resistance were analyzed. Among 45 Klebsiella isolates were identified as Klebsiella pneumoniae and Klebsiella oxytoca in 21 (47.4 %) and 24 (53,3 %) isolates respectively. Siderophore production of 45 isolates were studied with Chrome Azurol Sulphate Agar and it was determined that 20 (44 %) isolates were siderophore producers. Serum resistance of isolates were determined using human serum which inactivated at 56oC and it was found that 17 ( 38 %) isolates were resistant to the human serum. Blood agar base was used for the determination of hemolytic activity and 30 (67 %) isolates were determined as haemolysin producers. Production of extended spectrum beta-laktamase (ESBL) of isolates were studied by double disc diffusion method and 13 (29 %) of them were found as producers of ESBL. All 45 Klebsiella isolates were found as susceptible to meropenem and imipenem, besides that all isolates were found as resistant to ampicilin and amoxicillin.