Kloro antrakinon yapılı boya ve karbon nanotüp katkılı nematik sıvı kristallerin karakterizasyonu ve uygulanabilirliğinin araştırılması
The study of characterization and applicability of nematic liquid crystals doped with carbon nanotubes and chloro antraquinone structured paints
- Tez No: 268595
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sıvı kristaller, bazı yönleriyle katı kristallere ve bazı yönleriyle sıvılara benzeyen bir ara faz halidir. Sıvı kristallerin ekran yapısında kullanımı gelişmekte ve günümüzde birçok sahada kullanılmaktadır. Daha net bir görüntü elde edilmesi ve daha az enerji kullanılması bakımından elektronik gösterge sistemlerinde, özellikle nematik sıvı kristaller tercih edilmektedir.Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı; Yolcu-Hancı (Y-H) tipi sistemlerde kloro antrakinon yapılı boyalar ve karbon nanotüp katkı kullanarak moleküler yönlenmeyi geliştirmek ve katkısız sıvı kristalin nematik-izotropik faz geçiş sıcaklığı üzerine etkilerini incelemektir. İlk olarak dört farklı boya (1-klor-, 2-klor-, 1,5-diklor- ve 1,8-diklorantrakinon) iki farklı nematik sıvı kristalin (E7 ve ZLI-1132) her birine ayrı ayrı eklendi. Bunların düzen parametreleri, çözünürlükleri, tekstürleri, faz geçiş sıcaklıkları belirlendi. Bir sonraki aşamada bu çözeltilerin her birine tek duvarlı karbon nanotüp ilave edildi ve bir önceki aşamada gerçekleştirilen, çözünürlük hariç tüm deneyler benzer şekilde tekrarlandı.Nanotüp ilavesiyle düzen parametre değerlerinin önemli oranda arttığı gözlemlendi. Boya ve nanotüp ilave edildiğinde, sıvı kristallerin tekstürlerinde fark edilir bir değişiklik gözlenmedi. Polarize mikroskop ve DSC ölçümleri, tüm numunelerde faz geçiş sıcaklıklarındaki değişimin gereken limit değerler arasında kaldığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals are an intermediate phase state. They have some similar proterties to both of solid crystals and liquids. Liquid crystals are widely used in many areas nowadays, especially in the screen manufacturing. Due to its clearer picture property and less energy consumption, nematic liquid crystals are being preferred in the electronic screen systems.The aim of this thesis is to develop molecular orientation in the G-H type systems by using chloro antraquinone based paints and carbon nanotubes, and to investigate their effect on the nematic-isotropic phase transition temperature of the pure liquid crystal. Firstly 4 different paints (1-chloro-, 2-chloro-, 1,5-dichloro- ve 1,8-dichloroanthraquinone) were added individually to two different nematic liquid crystals (E7 ve ZLI-1132). Then their orders parameters solubilities, textures, phase transition temperatures were determined. Next step was to repeat the experiments and find out all of parameters except solubility after adding single walled carbon nanotube.An important increase in values of order parameter was obtained by addition of nanotube. No significant change weren?t observed on the textures of the liquid crystals after adding dye and nanotube. Polarized microscope and DSC measurements revealed that the changein phase transition temperatures were in between the required limits on all of the samples.