Bazı kloro ve amino antrakinon yapılı boyarmaddelerin Y-H tipi sıvı kristal sistemlerde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of applicability of some amino and chloro antraquinone structured dyes in G-H liquid crystal displays
  1. Tez No: 323039
  2. Yazar: MERYEM SENA EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişme ile birlikte sıvı kristallerin görüntü teknolojisindeki önemi artmıştır. Özellikle sıvı kristallerin Yolcu-Hancı (Y-H) sistemlerindeki performansının yüksek olması, geniş görüş açısı, düşük maliyet, mükemmel renk tonu ve net görüntü elde edilmesi; araştırmacıların bu sistemlere yoğun ilgisini çekmiştir. Y-H sistemlerinde sıvı kristalle uyum sağlayabilen boyanın seçimi önem teşkil etmektedir.Bu çalışmanın amacı; Yolcu-Hancı (Y-H) tipi sistemlerde kloro ve amino antrakinon yapılı boyaları kullanarak moleküler yönlenmeyi geliştirmektir. İlk olarak beş farklı boyanın (2-kloro-; 1,5 ve 1,8-dikloro-; 1,2 ve 2,6-diaminoantrakinon) E63 sıvı kristali içerisindeki çözünürlükleri belirlendi. Ardından çözünürlük değerleri dikkate alınarak hazırlanan sıvı kristal-boya çözeltileri için düzen parametre değerleri spektrofotometrik olarak tayin edildi. Son olarak, faz geçiş sıcaklıkları belirlenip, tekstürleri elde edildi.Sonuç olarak; boyaların düzen parametreleri karşılaştırıldığında en yüksek değerin çözünürlüğü düşük olmasına rağmen 1,8-DKA boyasından (S=0,86) elde edildiği görüldü. Bu durum boyada yer alan fonksiyonel grupların türü, sayısı ve konumunun etkili olduğu şeklinde yorumlandı. Polarize mikroskop sonuçları incelendiğinde hiçbir boyanın nematik fazın sıcaklık aralığı üzerine olumsuz etki etmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Importance of liquid crystals used in display technology has been accelerately increased by technological developments in recents years. Wide viewing angle, low cost, excellent color, clear image characteristics and especially high performance of Guest-Host (G-H) system of liquid crystals have attracted intensive interests of researchers. Selection of dye that can be adapted to the liquid crystal is important in G-H systems.The aim of this study is to provide molecular orientation in G-H systems using chloro and amino antraquinone based dyes. Firstly, solubilities of five different dyes (2-chloro-; 1,5 and 1,8-dichloro-; 1,2 and 2,6-diaminoantraquinone) in liquid crystal E63 were determined. Later, order parameters of liquid crystal-dye solutions prepared according to their solubility characteristics were determined spectrophotometrically. Finally, phase transition temperatures were determined and texture were observed.As a result of comparison of order parameters of dyes, it was found that 1,8-DKA dye has the highest order parameter value (S=0,86) beside of its low solubility. It was concluded that type, number of position of functional groups placed in dye stucture were efficient on obtained results. Additionally, polarized microscope results demonstrated that no dye showed negative effect on temperature range of nematic phase.