Yemlerde kullanılan bazı yağlı tohumların mikrodalga ile işlenmesinin besin madde kompozisyonu ve in vitro organik madde sindirilebilirliği üzerine etkileri
Effects of microwave food processing on some oil seeds' nutrient contents and in vitro digestibility of organic materials
- Tez No: 268596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada ayçiçeği, soya ve kanola gibi yağlı tohumların mikro dalga ile farklı süre ve güç seviyelerinde işlenmesinin besin madde içeriği, in vitro organik madde sindirilebilirliği ve renk değeri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan her bir yağlı tohum örneği, 540 W / 2,5 dk ? 540 W / 5 dk ? 900 W / 2,5 dk ve 900 W / 5 dk' lık işlemlerle muamele edilmiş ve sonuçlar incelenmiştir. Çalışma 2x2 faktöriyel deneme planına göre yürütülmüştür. Yem maddelerinin besin madde içeriklerinin tespitinde Weende Analiz Yöntemleri ve sonuçların değerlendirilmesinde Duncan Çoklu Karşılaştırma yöntemi uygulanmıştır. Yağlı tohum örneklerinin in vitro ortamda organik madde sindirilme düzeyleri, Enzimatik Yöntem (Sellülaz Yöntemi) ile tespit edilmiştir. Renk analizlerinde Hunter Lab D25LT renk ölçüm cihazı ve renk sakalası kullanılmıştır. Araştırma sonucunda tüm numunelerde muamelelerin değişen oranlarda parametreler üzerine etkili olduğu gözlenmiştir. Tüm yağlı tohum örneklerinde mikrodalga güç seviyesi ve işlem süresinin artmasıyla kuru madde ve ham yağ değerlerinin arttığı saptanmıştır (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of different time and power level of microwave food processing techniques on sunflower, soybean and canola oil seeds? nutrient contents, in vitro digestibility of organic materials and color value were investigated. The study was randomized in a 2x2 factorial design and each feedstuffs used in the study; 540 W / 2,5 min ? 540 W / 5 min ? 900 W / 2,5 min and 900 W / 5 min treated in microwave and data were collected and examined. The nutrient contents of feedstuffs were analyzed according to Weende Analysis Methods and analyses of data within the experiment were partitioned by Duncan?s multiple range test. In vitro digestibility of organic materials of feedstuffs? have been identified by enzymatic method (Cellulase Method). Hunter Lab D25LT color measurement device and color scale were used for color analysis. According to our research results, treatments were affected all feedstuffs in varying proportions. Increased microwave power levels and process durations were positively affected Dry Matter (%) and Ether Extract (%) (P 0.05). However, Crude Fiber (%) of canola were significantly increased (P 0.05). At higher power levels and processing times, organic material digestibilities were decreased numerically.