Saray ve Çerkezköy yöresi asit topraklarında yetiştirilen mısır bitkisine uygulanan farklı dozlardaki kirecin potasyum alımına etkisi üzerine bir araştırma
A Research on the effects of different doses of lime on potassium coverage which was applied on corn plants grown on acid soils of Saray and Çerkezköy
- Tez No: 268597
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TURGUT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tarım topraklarında bitki besin elementi dengesinin sağlanması ve toprağın bazıözelliklerinin düzeltilmesitporak verimliliği ve tarımsal üretim açısından son derece önemlidir. Bu amaçla beslenme koşullarının daha dengesiz olduğu kabul edilen Tekirdağ ilinin Saray ve Çerkezköy ilçelerinden alınan 10 adet asit karakterli toprak örneklerine uygulanan ve uygulanmayan kireç miktarlarının, bu topraklarda yetiştirilen mısır bitkisinin kaldırdığı K miktarları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ayrıca bu toprak örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, tekstür, bazı makro ve mikro element analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinde Kermess melez mısır tohumu kullanılarak sera ortamında 50 günlük bir deneme yapılmıştır. Denemede farklı kireç dozları kullanılmıştır.Bu çalışmada kullanılan topraklarda yapılan bazı kimyasal ve fiziksel analizler sonucunda, toprakların pH değerleri 4.28-5.3 arasında değişmektedir. Buna göre tüm toprakların asit karakterde olduğu görülmektedir. Toprakların CaCO3 içerikleri % 0.01 oranında yani ?kireçsiz? sınıfındadır. Bütün toprakların organik madde, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerikleri bakımından ?fakir? olduğu bulunmuştur. Toprak örneklerinin hepsinin yarayışlı demir ve bakır içerikleri bakımından yeterli olduğu tespit edilmiştir. Toprak örneklerinin (1, 4, 6, 7, ve 8 nolu örnekler) kireçlemeden önceki K+ kapsamları (ppm) ile 4 farklı dozda (%0, %50, %100 ve %200) kireç uygulanan bu topraklardayetiştirilen mısır bitkisi tarafından kaldırılan K+ kapsamları (ppm) arasındaki ilişki istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Diğer bir deyimle kireç dozu arttığında kaldırılan potasyum miktarı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Providing plant-nutrient element balance and arrangement of some of the features of soil are vital for soil fertility and agricultural production. For this reason, ten acid characterized soil samples taken from Saray and Çerkezköy in Tekirdağ, where nutrition conditions are accepted to be more unbalanced, were applied lime and its effects on the K coverage of corn plants grown on those soils were investigated. Moreover, pH, electrical conductivity (EC), organic substance, texture, and some other macro and micro element analyses were conducted on those samples. A 50-day trial was done in a greenhouse with Kermess crossbreed corn seeds. Different lime doses were applied in the trial.As a result of some chemical and physical analyses performed on the soils used for this study, it was observed that the pH values of the soils changed between 4.28 and 5.3. Thus, all soils were acid characterized. CaCO3 contents of the soils were 0.01% and so, they were classified as `lime-free?. Also, all soils were found to be poor in terms of organic substance, potassium, calcium, and magnesium. All the samples were found to be sufficient in terms of useful iron and copper.The relationship between the K+ coverage (ppm) of some of the soil samples (1, 4, 6, 7, and 8) before the samples were limed and the K+ coverage (ppm) of the corn plants which were grown up on the soils that were applied 4 different doses (%0, %50, %100, and %200) of lime was considered as statistically significant. In other words, increasing the amount of lime caused a decrease in the amount of potassium covered.