Organik buğday üretimi ve Edirne ilinde uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of production and producibility of the organic wheat in Edirne
- Tez No: 268607
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan buğdayın üretiminde günümüzde konvensiyonel tarım uygulamaları sırasında yüksek miktarlarda kimyasal ilaç ve gübre kullanılmaktadır. Organik tarım, üretimde kimyasal girdi ve ilaç kullanmadan, yönetmelik çerçevesinde izin verilen girdiler kullanımı ile yapılan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Bu çalışmada Türkiye'de organik tarım ile organik buğday üretimi hakkında temel bilgiler incelenmiştir. Ayrıca Edirne ili bölgesinde buğday üretimi ve organik buğday üretilebilirliği olanakları üreticiler ile yapılan anket ile belirlenmeye çalışılmıştır. Edirne ilindeki üreticilerin organik buğday üretimi yapmadıkları belirlenmiş ve organik üretim yapmama nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Wheat has important role in human?s nutrition. At the present time too much amount of chemical substances and fertilizers are using in conventional agricultural practices. Organic agriculture is a practice, which is certificated and controlled in every production steps, from the production to consumption, amount of used chemical substances and fertilizers are regulated by legislations. In this study organic agriculture and organic wheat growing is investigated. By a survey study, wheat production and producibility of organic wheat in Edirne (city) is examinated. At the result of this study; farmers in Edirne have no enough knowledge about organic wheat production practices.